Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) նոր կանխատեսում է հրապարակել Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի տնտեսության զարգացման վերաբերյալ: 0,1 տոկոսային կետով նվազել է ինչպես 2013-ին տարածաշրջանի տնտեսության աճի կանխատեսումը (մինչև 3 տոկոս), այնպես էլ անցած տարվա գնահատականը (մինչև 2,7 տոկոս):
Առավել շատ շտկումների են ենթարկվել Ուկրաինայից սպասումները: Եթե նախկինում բանկը նախատեսել էր, որ 2013-ի տվյալներով երկրի ՀՆԱ-ն կաճի 2,5 տոկոս, ապա հիմա ակնկալում է աճի տեմպեր 1 տոկոսի մակարդակում: Դա միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից Ուկրաինայի վերաբերյալ ամենավատ կանխատեսումն է: Տնտեսական աճի առավել ցածր տեմպեր են սպասվում Բոսնիա և Հերցեգովինայում, ինչպես նաև Խորվաթիայում (0.8 տոկոս): Հունգարիայում և Սլովենիայում կանխատեսվում է տնտեսական անկման շարունակում` համապատասխանաբար 0.1 և 2 տոկոսով:
Բարդ իրավիճակ կտիրի տարածաշրջանի գրեթե բոլոր երկրներում: Բելառուսի ՀՆԱ աճի վերաբերյալ կանխատեսումը նվազել է 1.1 տոկոսային կետով` մինչև 1.5 տոկոս, Լեհաստանի` 0.7 տոկոսային կետով (մինչև 1,5 տոկոս), Սլովակիայի` 0,6 (մինչև 1,7 տոկոս), Հունգարիայի` 0,5 (մինչև 0.1 տոկոս), Մոլդովայի` 0.5 (մինչև 3 տոկոս) և Խորվաթիայի` 0,4 (մինչև 0,8 տոկոս): Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի ՀՆԱ աճի կանխատեսումը բարելավվել է 0,2 տոկոսային կետով (մինչև 3.5 տոկոս), 1 տոկոսային կետով բարձրացել են Հայաստանի և Ադրբեջանի տնտեսությունների վերաբերյալ սպասումները (համապատասխանաբար 5 տոկոս և 4 տոկոս):

Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) обнародовал новый прогноз развития экономики региона Восточной Европы и Центральной Азии. На 0,1 процентного пункта (п.п.) снижены как прогноз роста экономики региона в 2013 году (до 3%), так и оценка за прошлый год (до 2,7%).
Наибольшей коррекции подверглись ожидания от Украины. Если ранее банк рассчитывал, что по итогам 2013 года ВВП страны вырастет на 2,5%, то теперь ожидает темпы роста на уровне 1%. Это самый худший прогноз в отношении Украины со стороны международных финансовых организаций. Более низкие темпы экономического роста ожидаются лишь в Боснии и Герцеговине, а также в Хорватии (по 0,8%). В Венгрии и Словении прогнозируется продолжение экономического спада — на 0,1% и 2% соответственно.
Сложная ситуация будет наблюдаться почти во всех странах региона. Прогноз роста ВВП Белоруссии снижен на 1 п.п. — до 1,5%, Польши — на 0,7 п.п. (до 1,5%), Словакии — на 0,6 п.п. (до 1,7%), Венгрии — на 0,5 п.п. (до 0,1%), Молдавии — на 0,5 п.п. (до 3%) и Хорватии — на 0,4 п.п. (до 0,8%). В то же время прогноз роста ВВП России улучшен на 0,2 п.п. (до 3,5%), на 1 п.п. повышены ожидания от экономик Армении и Азербайджана (до 5% и 4% соответственно).