22 Հունվար 2013 - 12:25 AMT
Այդ փոփոխություններով նախատեսվում է, որ վերոնշյալ գործունեության համար արտոնագրային վճար վճարողները, անկախ գործունեության արդյունքից, ամսական վճարելու են 60 000 դրամ: Հարկադրման այդ փոփոխությունը վերաբերում է նաև գործունեության հետևյալ տեսակներին՝ առևտրային գործունեություն, որն իրականացվում է խանութների, տաղավարների միջոցով, որոնց առևտրային մակերեսը չի գերազանցում 30 քմ, առևտորի բարելավմանն ուղղված գործունեությունը, հասարակական սննդի ոլորտում իրականացվող գործունեությունը, ավտոտրանսպորտային գործունեությունը, վարսավիրական ծառայությունների մատուցումը, ֆոտոլաբորատորիաների գործունեությունը, ավտոտեխսպասարկման կայանները, բենզինի ու դիզվառելիքի մանրածախ վաճառքը, ավտոկայանատեղիները, ձկնբուծական գործունեությունը, օտարերկրյա արժույթի առքն ու վաճառքը, խաղատների կազմակերպումը, դրամական շահումով խաղարկային ավտոմատների շահագործումը, համակարգչային խաղերի կազմակերպումը, տեսաձայնագրիչների ու տեսասկավառակների վարձույթը:Դա ամենևին շահավետ չէ ռիելթորների ընկերությունների համար, որոնք այդ դրույքաչափը «անիրատեսական» են համարում կամ ընդունելի միայն ֆիզիկական անձանց համար: Ուստի Հայաստանի ռիելթորների և գնահատորղների միությունը «60 000-ին դեմ» հասարակական նախաձեռնության շրջանակներում դիմել է հայտարարությամբ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին և կառավարությանը կից Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ Երվանդ Զախարյանին: Մասնավորապես, ռիելթորները կոչ են անում իշխանություններին կատարել իրենց խոստումը՝ աջակցել, ոչ թե խոչընդոտել փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացմանը, թեթևացնելով վարչական հարկադրման բեռը:
Նշված ոլորտում աշխատում է մոտ 200 ընկերություն, որոնց աշխատակիցների միջին քանակը 10-15 մարդ է, որոնց համար գործատուն արդեն իսկ պետք է վճարի ամսական 60 000 դրամ անկախ մասնագիտական հմտություններից՝ լինի դա միջնորդ թե հավաքարար: Ռիելթորների միության ներկայացուցիչներին վրդովեցնում է այն փաստը, որ օրենքը չի քննարկվել իրենց հետ, հաշվի չեն առնվել մասնագետների կարծիքները, ավելին, օրենսդիրները բացատրություններ չեն տալիս փոփոխությունների վերաբերյալ, ինչը վկայում է օրենքի անկատարության մասին:
Ռիելթորի գործի յուրահատկությունն այն է, որ տևական ժամանակ, օրինակ, 6 ամիս բրոքերը կարող է աշխատել և միայն 7-րդ ամսում գործարք կնքել ու ստանալ իր միջնորդավճարը: Ողջ այդ շրջանում հարկատուի համար, ի դեմս ռիելթորական ընկերության, միանշանակ ընդունելի չէ հարկ վճարել եկամտի բացակայության պայմաններում: Դա մի շարք խնդիրներ կառաջացնի, այն է՝ աշխատատեղերի կրճատում, ընկերությունների գործունեության դադարեցում, արդյունքում մենաշնորհների առաջացում, կոռուպցիոն ռիսկերի աճ, ներդրումների կրճատում: Գլխավորը, ոլորտում կտրուկ կավելանա ստվերային հատվածը, երբ բրոքերները ուղղակի կվերածվեն «սև բրոքերների» և կաշխատեն ապօրինի: Այս ամենն այն դեպքում, երբ շինարարության ոլորոտը դեռ չի վերականգնվել ճգնաժամից հետո և նույնիսկ առկա են նրա ծավալների նվազման աննշան միտումներ՝ առաջիկա տարիներին կառույցների կրճատման ֆոնի վրա:
Միաժամանակ ռիելթորները դեմ չեն շրջանառության հարկման կիրառմանը կառավարության նույն հարկային փաթեթի շրջանակում, սակայն, մի պայմանով, որ շեմը փոխվի, քանի որ, ինչպես հավաստիացրեց անշարժ գույքի գործակալության երևանյան բորսայի տնօրեն Արտյոմ Պրիբլինսկին, ռիելթորական ընկերություններում շրջանառության շեմը շատ հեռու է 58 մլն դրամից:
Ըստ նոր օրենքի, տարեկան մինչև 58 մլն 350 հազար դրամ տարեկան շրջանառություն ունեցող բիզնեսի ներկայացուցիչներն այսուհետ կվճարեն շրջանառության հարկ՝ ազատվելով ավելացված արժեքի հարկից ու եկամտահարկից: Դրանից հետևում է, որ եթե այժմ փոքր ու միջին բիզնեսը տարեկան հարկային մարմիններին 16 հաշվետվություն է ներկայացնում, ապա այս փոփոխություններից հետո կներկայացնի ընդամենը 4: ՓՄՁ ներկայացուցիչները ընտրության հնարավորություն կստանան, այսինքն, կկարողանան պահպանել հարկադրման նախկին տարբերակը, թե նորը՝ շրջանառության հարկը:
Շրջանառության հարկի դրույքաչափը առևտրի ոլորտի համար կկազմի 3,5 տոկոս, նոտարական գործունեության համար՝ 20 տոկոս:
Փոփոխությունները չեն թեթևացնի հարկային բեռը: Թեև հարկային դրույքաչափերը նվազում են, սակայն, քանի որ հարկադրվելու է ոչ թե շահույթը, այլ ողջ շրջանառությունը, ապա իրականում ձեռնարկությունները կշարունակեն նույն քանակի հարկեր վճարել:
Նման փոփոխություններ են ձեռնարկվել կառավարության կողմից բարելավելու համար գործարար միջավայրը: Շեշտը դրվում է նրա վրա, որ բարենպաստ պայմաններ ստեղծվեն ՓՄՁ համար: Միաժամանակ նոր փոփոխությունները, դրան ուղղված միջոցառումներից բացի, մի շարք խստացումներ են պարունակում: Կխստացվեն առանց փաստաթղթերի ապրանքի առաքման համար տուգանքները: Պարտադիր կդառնա մակնշումը գարեջրի, մրգային հյութերի, հանքային ու գազավորված ըմպելիքների փաթեթավորման վրա: Ընդլայնվել է նաև այն ապրանքների ցանկը, որոնք ենթակա են ակցիզային հարկադրման, մասնավորապես, ցանկում ընդգրկվել են քսայուղերը:
Եվ թեև «սև ռիելթորը» ամենևին էլ պարտադիր չէ, որ խաբեբա, խարդախ կամ գործից ոչինչ չհասկացող անձ լինի, սակայն, մենք պետք է գիտակցենք, որ «սև ռիելթորի» հետ գործ բռնելով բավականին մեծ ռիսկի ենք դիմում: Իհարկե, կան նաև ազնիվ ու պարկեշտ միջնորդներ: Սակայն, ինչպե՞ս նրանց գտնել: Ինչպե՞ս չսխալվել:

22 Январь 2013 - 11:06 AMT
Данные изменения предусматривают фиксированные выплаты в размере 60 000 драмов а объектом налогообложения являются следующие виды деятельности: торговая деятельность, осуществляемая через магазины, ларьки (павильоны) с торговой площадью не более 30 квадратных метров; деятельность по организации места осуществления торговли; деятельность, осуществляемая в сфере общественного питания; автотранспортная деятельность; деятельность по оказанию парикмахерских услуг; деятельность фотолабораторий; деятельность станций (пунктов) автотехобслуживания; деятельность по розничной продаже бензина и дизельного топлива; деятельность автостоянок; промысловая рыболовная деятельность; деятельность по купле-продаже иностранной валюты в пунктах обмена иностранной валюты; деятельность валютных дилеров по купле-продаже иностранной валюты; организация деятельности игорных домов; эксплуатация игровых автоматов с денежным выигрышем; организация компьютерных игр; прокат видеомагнитофонов и видеокассет, а также посредническая деятельность (брокерская) по купле-продаже или аренде недвижимого имущества.
Это оказалось абсолютно невыгодно риэлторским компаниям, которые считают эту ставку «нереалистичной» либо же приемлемой только для физических лиц. Поэтому Национальная ассоциация риэлторов и оценщиков Армении в рамках гражданской инициативы «против 60 000» обратилась к властям страны – президенту Сержу Саргсяну, премьер-министру Тиграну Саркисяну и председателю Государственного комитета кадастра недвижимости при правительстве Армении Ерванду Закаряну с открытым письмом. В частности, риэлторы призывают власти страны выполнять свои обещания – содействовать, а не препятствовать развитию малого и среднего бизнеса по линии облегчения налогового администрирования.
В сфере работает порядка 200 компаний со средней численностью сотрудников в 10-15 человек, за которых, работодатель, фактически, должен платить 60 000 в месяц вне зависимости от его профессиональных навыков – будь то уборщица или брокер. Представителей Национальной ассоциации риэлторов возмущает тот факт, что закон не был обсужден с ними, не были учтены мнения профессионалов, более того, законодательные органы не дают объяснения относительно подробностей внесенных изменений, что говорит о несовершенстве самого закона.
Специфичность риэлторского дела заключается в том, что на протяжении, например, 6 месяцев брокер может работать и лишь на 7 месяц заключить сделку и получить свои комиссионные. Весь этот период для налогоплательщика в лице риэлторской компании однозначно не приемлемо платить налог при отсутствии прибыли. Это приведет к ряду проблем: сокращению сотрудников, к сокращению работающих на рынке риэлторских компаний, в результате – возникнет монополия, повышению коррупции, сокращению инвестиций, и что самое главное будет иметь обратный эффект от того, к чему стремиться правительство – значительному повышению «тени», когда брокеры просто превратятся "черный маклер" и будут работать нелегально. Все это при том, что сфера строительства в Армении все еще не восстановилась после кризиса и даже есть небольшие тенденции сокращения ее объемов на фоне ожидаемого постепенного сокращения числа застроек в ближайшие годы.
Одновременно риэлторы не против введения налога с оборота в рамках того же предложенного правительственного налогового пакета, но с условием, что эта планка будет изменена, поскольку, как заверил директора ереванской биржи недвижимости Артем Прибыльский, в риэлторских компаниях оборот далек до планки в 58 млн драмов.
Согласно новому закон, представители бизнеса с годовым оборотом до 58 млн 350 тыс. драмов отныне могут облагаться налогом с оборота, освобождаясь от налога на добавочную стоимость и налога на прибыль. Из этого следует, что если в настоящее время малый и средний бизнес за год представляет в налоговые органы 16 отчетов, то после вступления в силу данных изменений будет представлять всего 4 отчета. У представителей малого и среднего бизнеса появится возможность выбора, то есть, прежний вариант налогообложения сохранится, и предприятия сами будут решать, как им облагаться: по-старому варианту – налогом на прибыль или по новому – налогом с оборота.
Ставка налога на оборот для сферы торговли составит 3,5%, для нотариальной деятельности – 20%.
Следует отметить, эти изменения не несут с собой облегчения налогового бремени. Хотя налоговые процентные ставки и снижаются, однако поскольку облагаться налогом будет не прибыль, а весь оборот, то в реальности предприятия продолжат платить налог в том же размере.
Такие изменения были предприняты правительством для улучшении бизнес-среды. Акцент делается на том, чтобы создать более благоприятные условия для малого и среднего бизнеса. Одновременно новые поправки, помимо мероприятий, направленных на улучшение бизнес-среды, включает также ряд ужесточений. Будут ужесточены штрафы за доставку товаров без документации. Вводится требование об обязательном наличии маркировки на упаковках пива, фруктовых соков, минеральной и газированной воды. Также увеличен список товаров, подлежащих акцизному налогообложению, в частности, в него включены смазочные масла.
И хотя «черный маклер» – это совсем не обязательно обманщик, мошенник или ничего не смыслящий в деле профан, однако мы должны осознавать, что, связываясь с «черным маклером», мы очень рискуем. На практике, конечно, встречаются и порядочные частные маклеры. Но как их найти? Как не ошибиться?