ՌԴ ԿԲ-ն ծրագրում է մարտի 12-ին Սոչիում ներկայացնել օլիմպիական թղթադրամ, որի անվանական արժեքը 100 ռուբլի է, լրագրողներին է հայտնել ԿԲ առաջին փոխնախագահ Գեորգի Լունտովսկին: Թղթադրամների խմբաքանակը դեռևս չի հաստատվել: Օլիմպիական թղթադրամը կպատրաստվի սովորական 100 ռուբլիանոց թղթադրամից տարբերվող գունային երանգներով, ասել է Լունտովսկին՝ միևնույն ժամանակ հրաժարվելով նկարագրել այն:
Ծրագրվում է, որ առաջին օլիմպիական թղթադրամները կհայտնվեն 2013-ին, հաղորդում է ՓՐԱՅՄ գործակալությունը: Մարտի 12-ին կներկայացվեն նաև օլիմպիական խորհրդանիշերով մետաղադրամներ:

22 Январь 2013 - 12:52 AMT
Банк России планирует 12 марта представить в Сочи олимпийскую банкноту номиналом 100 рублей, сообщил первый зампред ЦБ Георгий Лунтовский.
“Скоро в Сочи в Красной поляне будем презентовать 100-рублевую олимпийскую банкноту”, – сказал Лунтовский.
Тираж банкноты, по его словам, еще не утвержден советом директоров Банка России.
Олимпийская банкнота будет изготовлена в другой цветовой гамме, нежели обычная сторублевка, сообщил Лунтовский, отказавшись описать ее дизайн.
“Банкнота будет красивая”, – сказал он.
Впервые олимпийская банкнота появилась в Китае – к Олимпийским играм в Пекине в 2008 году была выпущена памятная банкнота в 10 юаней. Россия намерена поддержать эту традицию, передает rsport.ru.
Планируется, что первые олимпийский банкноты появятся уже в 2013 году.
Лунтовский также сообщил, что 12 марта в Сочи Банк России представит и новые монеты с олимпийской символикой. Речь идет о монете с эмблемой Паралимпийских игр.