23 Հունվար 2013 - 09:42 AMT
Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արշակ Պետրոսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ թիմը միասին կհավաքվի ամռանը:
«Մենք այս տարի ունենք Եվրոպայի և աշխարհի թիմային առաջնություններ: Հիմնական հավաքը կանենք հենց այս մրցաշարերից առաջ: Իսկ մինչ այդ մեր բոլոր անդամներն էլ մասնակցելու են կարևոր մրցաշարերի, ու բոլորն էլ, կարծում եմ, կլինեն լավ վիճակում»,- ասաց Պետրոսյանը:
Եվրոպայի թիմային առաջնությունը կկայանա նոյեմբերի 7-18 Վարշավայում, իսկ աշխարհի առաջնությունը` դեկտեմբերի 1-11 Անթալիայում:
Աշխարհի լավագույն մարզիչն ավելացրերց, որ առաջնությունների միջև ինտերվալը փոքր է, սակայն կկարողանան վերականգնվել և ցույց տալ որքան հնարավոր է լավ արդյունքներ:
«Նշեմ, որ թիմային առաջնությունները շատ ավելի դժվար են, քան անհատականները: Սակայն ինչքան մենք ենք հոգնած լինելու, այնքան էլ մրցակիցները: Կարծում եմ, որ երկու շաբաթը բավական է վերականգնվելու համար»,- նշեց Պետրոսյանը:

23 Январь 2013 - 11:05 AMT
Главный тренер мужской сборной Армении по шахматам Аршак Петросян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил, что команда соберется вместе летом.
“В этом году нас ждет участие в чемпионатах мира и Европы. Основной сбор мы проведем непосредственно перед этими чемпионатами. А до этого все наши представители примут участие в важнейших турнирах и все они, думаю, будут в хорошей форме”, – сказал Петросян.
Командный чемпионат Европы состоится с 7 по 18 ноября в Варшаве, а чемпионат мира – 1-11 декабря в Анталии. Лучший тренер мира добавил, что интервал между чемпионатами небольшой, однако они успеют восстановиться и показать наилучший результат.
“Отмечу, что командные чемпионаты намного сложнее личных. Однако, насколько мы будем уставшими, настолько и наши соперники. Думаю, двух недель будет достаточно для восстановления сил”, – отметил Петросян.