Հոլանդական Վեյկ Ան Զեեում շարունակվում է ավանդական շախմատային փառատոնը, որի գլխավոր և երկրոդ մրցաշարերում ելույթ են ունենում Հայաստանի հավաքականի անդամներ Լևոն Արոնյանն ու Սերգեյ Մովսիսյանը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արշակ Պետրոսյանն ասաց, որ մրցաշարի ավարտից դեռ չորս տուր կա ու Արոնյանը կկարողանա իր դիրքերը բարելավել (Արոնյանն առայժմ զբաղեցնում է 3-րդ տեղը):
«Չպետք է մոռանալ, որ մի քանի ամսից Լևոնը Լոնդոնում պետք է մասնակցի հավակնորդների մրցաշարին, որն անհամեմատ ավելի կարևոր է: Նա պետք է ու կարող է լավ արդյունք ցույց տալ Լոնդոնում, Լևոնն իսկապես պատրաստ է»,- նշեց մարզիչը:
Մովսիսյանի մասին, որը B մրցաշարի առաջատարն է, մարզիչն ասաց, որ նա իսկապես լավ մարզավիճակում է և հաջող է հանդես գալիս. «Սերգեյը երկար ժամանակ լավ արդյունք չէր ունենում ու հիմա ուրախալի է, որ այսպես լավ է մասնակցում: Սերգեյի լավ վիճակը թե իրեն է օգուտ ու թե մեր հավաքականին»:

В голландском Вейк-ан-Зее продолжается Шахматный фестиваль, в главном и втором турнирах которого выступают представители сборной Армении по шахматам Левон Аронян и Сергей Мовсисян.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армении по шахматам Аршак Петросян сказал, что до завершения турнира есть еще четыре тура, и Аронян сумеет улучшить свои позиции. (В настоящее время Аронян занимает третье место).
“Не нужно забывать, что через несколько месяцев Левон в Лондоне примет участие в командном чемпионате, который несравненно важнее. Он может и должен показать хороший результат в Лондоне, а Левон готов к этому”, – отметил тренер.
О лидирующем в турнире В Сергее Мовсисяне тренер сборной сказал, что он, действительно, в настоящее время пребывает в прекрасной физической форме и выступает достаточно успешно.