Wikileaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը քննադատել է իր մասին «Հինգերորդ իշխանություն» ֆիլմի սցենարը, որը ներկա պահին նկարահանում է Dreamworks ստուդիան: Այդ մասին գրում է Lenta.ru-ն` մեջբերելով Agence France-Presse-ը:
Ասանժն իր կարծիքը հայտնել է Օքսֆորդի համալսարանի ուսանողների հետ տեսակապի ժամանակ: Պատմելով, որ նա ստացել է ֆիլմի սցենարը, Wikileaks-ի հիմնադիրը հայտարարել է, որ ֆիլմը «բացարձակ սուտ է և քարոզչություն»:
Ասանժը մեղադրել է ֆիլմի ստեղծողներին նրանում, որ թշնամանք են սերմանում Իրանի նկատմամբ, քանի որ ֆիլմում ակնարկ է արվում, որ Իրանն ատոմային զենք է մշակում: Բացի դրանից, Ասանժը հավելել է, որ Իրանի ատոմային մշակումները ոչ մի կապ չունեն Wikileaks-ի և նրա հիմնադիրի հետ:
Ֆիլմի սցենարիստ Ջոշ Սինգերը ներկայացնում է Ջուլիան Ասանժին, ով հիմա բնակվում է Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանը, որպես վեհանձն ասպետի, ով անտարբեր չէ հասարակության կյանքի նկատմամբ: Հետագայում Ասանժի իշխանությունն այնքան կպտտեցնի նրա գլուխը, որ նա կդառնա գրեթե պարանոիկ` համակված «տեղեկատվական պատերազմում» հաղթանակի գաղափարով: Ջուլիան Ասանժի դերն անցած աշնանը ստացել է Բենեդիկտ Կամբերբետչը, նրա համախոհ Դանիել Դոմշայթ-Բերգի դերում հանդես կգա Դանիել Բրյուլը:

24 Январь 2013 - 08:32 AMT
Создатель Wikileaks Джулиан Ассанж раскритиковал сценарий посвященного ему фильма «Пятая власть», который в настоящее время снимает студия Dreamworks. Об этом пишет Lenta.ru со ссылкой на Agence France-Presse.
Свое мнение о фильме Ассанж высказал во время сеанса видеосвязи со студентами Оксфордского университета (сам Ассанж скрывается в посольстве Эквадора в Лондоне). Рассказав, что он получил сценарий фильма, основатель WikiLeaks заявил, что фильм, по его мнению, – это «сплошная ложь» и «пропаганда».
Ассанж также обвинил создателей фильма в том, что они «раздувают пламя» вражды против Ирана, поскольку в фильме содержатся намеки на то, что Иран разрабатывает атомное оружие. Кроме того, добавил Ассанж, атомные разработки Ирана не имеют никакого отношения к Wikileaks и его создателям.
Фильм под названием «Пятая власть», главным героем которого является Джулиан Ассанж, создается на студии Dreamworks. Картина снимается, в частности, по воспоминаниям немецкого хакера Даниэля Домшайта-Берга, который сотрудничал с Ассанжем с 2007 года по 2010 год. Также создатели фильма используют журналистское расследование Дэвида Ли и Люка Хардинга «О войне с секретностью, которую вел Джулиан Ассанж».
Роль Джулиана Ассанжа в фильме сыграет Бенедикт Камбербэтч, а роль Домшайта-Берга исполнит немецкий актер Даниэль Брюль. В США фильм должен выйти в прокат 15 ноября 2013 года.