Այսօր Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակը նշում է իր գործունեության 4 տարին: Գրասենյակի ստեղծման պահից ի վեր՝ 2009թ. հունվարի 24-ից մինչ օրս այն մի քանի փուլ է անցել՝ կազմակերպչական, երբ նոր ինստիտուտ էր ստեղծվում և վիճահարույց հարցերը շատ էին, ճանաչված դառնալն ու բնակչության շրջանում վստահություն նվաճելը:
Սկզբնական շրջանում, երբ գրասենյակն ընդամենը երկու աշխատակից ուներ և գտնվում էր ԿԲ շենքում, նրա գոյության մասին գիտեր հարցվածների ընդամենը 12 տոկոսը, որից 4 տոկոսը սոսկ ընդհանուր պատկերացում ուներ գրասենյակի մասին: 2009թ. ստացվող բողոքիների 70 տոկոսը դուրս էր գրասենյակի իրավասությունից; Իսկ 2011-ին արդեն հարցման մասնակիցների 95 տոկոսը գիտեր ֆինանսական հաշտարարի աշխատանքի մասին:
Ըստ գրասենյակի ղեկավար Փիրուզ Սարգսյանի, գրասենյակի աշխատանքի կարևոր ուղղություններից է գործընկերային հարաբերությունների ստեղծումը ֆինանսական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, որի շրջանակներում ներդրվել է հաշտեցման ինստիտուտը ֆինանսական կազմակերպությունների հետ վեճերում:
Այսօր այդ համագործակցությունն ողջունելի է: Գրասենյակը 2012թ. պարգևատրել է նրանցից 5 լավագույններին՝ «Բանկ ՎՏԲ Հայաստան» ՓԲԸ-ին, ACBA և «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ-ներին, վարկային կազմակերպություններից «Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ՓԲԸ-ին և «Ինգո Արմենիա» ՓԲԸ-ին: 2013թ. ավարտին, երբ գրասենյակը կնշի իր 5-ամյակը, կպարգևատրվի նաև ֆինանսական ոլորտի լավագույն աշխատողը, որն իր անձնական ավանդն ունի ոլորտի ընդհանուր աշխատանքի մեջ:
Կարևորվում է նաև համագործակցությունը միջազգային ասպարեզում, այդ թվում արդեն ավանդական դարձած միջազգային խորհրդաժողովների անցկացումը: Համագործակցության շնորհիվ Ուկրաինայում արդեն օրինագիծ է ընդունվել նմանատիպ կառույցի ստեղծման մասին Հայաստանի փորձի կիրառմամբ, քննարկումներ են գնում նաև Ռուսաստանի, Բոսնիայի ու Հերցոգովինայի հետ:
Գրասենյակի աշխատանքը բարձր գնահատական է ստացել ՀԲ կողմից, որը զեկույց է նախապատրաստել բնակչության ֆինանսական գրագիտության մակարդակի ու գրասենյակի դերի մասին այդ գործում: Հաշտարարն ակտիվորեն իրականացնում է ուսուցողական ծրագրեր ինչպես ֆինանսական համակարգի աշխատակիցների, այնպես էլ բնակչության լայն շրջանակներում՝ դպրոցներում, բուհերում, այդ թվում նաև ԼՂՀ տարածքում:
2009թ. հունվարի 24-ից մինչ օրս ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակը հօգուտ հաճախորդի է հանգուցալուծել գրավոր տեսքով ստացած բողոքների 68 տոկոսը, որի արդյունքում փոխհատուցումը կազմել է 228 մլն դրամ: Իսկ ընդհանուր առմամբ այդ շրջանում գրասենյակը ստացել է 3 221 բողոք, որից 722-ը ընդունվել է քննության:

Офис финансового омбудсмена Армении отмечает 4-летний юбилей своей работы. С момента создания офиса примирителя финансовой системы Армении – с начала 2009 года и по сей день – на своем пути ему пришлось пройти несколько этапов: организационный, когда создавался новый институт и было много спорных вопросов о его миссии, достижение узнаваемости и доверие среди населения.
На первых этапах, когда в офисе финомбудсмена работало 2 человек и располагался он в Центральном банке Армении, о его существовании знало лишь 12% опрошенных, причем 4% респондентов – имело всего лишь общее преставление о нем. Надо отметить, что в 2009 году в из поступавших в новую структуры жалоб, 70% не попадало в сфере его компетенции. А вот уже в 2011 году уже 95% опрошенных знали о работе примирителя финсистемы.
Одним из важных аспектов работы офиса, по мнению его руководителя Пируз Саргсян, является создание партнерских отношений с представителями финансовых организаций республики, в рамках которых был внедрен институт «примирения», а не нацеленная работа на разрешение споров только с обвинением финорганизаций.
Сегодня это партнерство особо приветствуется. Офис наградил лучших из них по итогам 2012 года: в банковской сфере – ЗАО «Банк ВТБ (Армения)», ACBA и ЗАО «Ардшининвестбанк», среди кредитных организаций – ЗАО «Росгосстрах-Армения» и ЗАО «Инго-Армения». По итогам 2013 года, когда офис будет отмечать круглую дату – свое 5-летие, поэтому принято решение наградить и лучшего сотрудник финансовой сферы, который вносит личную лепту в работу сферы в целом.
Немаловажным является и сотрудничество на международном уровне, в том числе и проведение ставших уже традиционными международных конференций. Благодаря этому сотрудничеству в Украине уже введен в оборот законопроект о создании аналогичной структуры с использованием опыта Армении, ведутся обсуждения в этом направлении и России, Боснии и Герцеговины.
Работа офиса была высоко оценена и со стороны Всемирного банка, который подготовил доклад об уровне финансовой грамотности среди населения республики и роли офиса в этом деле. Здесь надо отметить, что примиритель активно реализует обучающие программы, как среди сотрудников финсситемы, так и широких слоев населения – в школах, ВУЗ-ах, проводит PR-кампании, в том числе и в НКР.
Таким образом, начиная с 24 января 2009 года и по сегодняшний день Офис финансового омбудсмена Армении разрешил в пользу клиентов 68% от принятых в письменной форме жалоб, в результате чего компенсации составили 228 млн драмов. В целом же за этот период в офис поступило 3 221 жалоба, из которых 722 жалобы были приняты на рассмотрение.