Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 24-ին այցելել է քաղաք Մարտակերտ, որտեղ անց է կացրել աշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված շրջանում գյուղատնտեսության զարգացման խնդիրներին:
Իր խոսքում երկրի ղեկավարը նշել է, որ մեր հանրապետությունում Մարտակերտի շրջանը գյուղատնտեսության զարգացման համար ունի առավել բարենպաստ պայմաններ: Այստեղ առկա է հսկայական հողային և ջրային ներուժ, շրջանում բուռն տեմպերով զարգանում է հանքարդյունաբերությունը, որը հանդիսանալով բավականին աշխատատար ոլորտ, ստեղծում է գյուղատնտեսական ապրանքների սպառման լավ հնարավորություններ: Ըստ երկրի ղեկավարի, սա ինքնին մեծ խթան է բնագավառի զարգացման համար:
Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ այս ամենը պատշաճ կերպով օգտագործելու համար անհրաժեշտ է համակարգված և քրտնաջան աշխատանք` հավելելով, որ հանրապետության իշխանությունները կշարունակեն ուշադրության կենտրոնում պահել շրջանի զարգացման խնդիրները:
Բակո Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներին աշխատանքների ճիշտ կազմակերպման ուղղությամբ:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին վարչապետ Արա Հարությունյանը, շրջվարչակազմի ստորաբաժանումների և համայնքների ղեկավարները, պաշտոնատար այլ անձինք, հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

24 января президент Республики Арцах Бако Саакян посетил город Мартакерт, где провел рабочее совещание, посвященное развитию сельского хозяйства в районе.
Глава государства отметил, что у Мартакертского района очень благоприятные условия для развития сельского хозяйства. Здесь имеется огромный потенциал плодородных земель и водных ресурсов, в районе бурными темпами развивается горнорудная промышленность, которая, будучи достаточно трудоемкой сферой, открывает перспективные рынки сбыта сельскохозяйственной продукции. Все это, по словам главы государства, само по себе является серьезным стимулом для развития сферы.
Президент Саакян подчеркнул, что для должного использования существующих предпосылок необходимо координированная и кропотливая работа, добавив, что власти республики продолжат уделять особое внимание проблемам развития района.
Бако Саакян дал конкретные поручения руководителям заинтересованных органов по правильной организации работ. В совещании приняли участие премьер-министр Ара Арутюнян, руководители подразделений райадминистраций и общин, другие должностные лица, сообщает главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах.