Շախմատի աշխարհի նախկին չեմպիոն Գարրի Կասպարովը շնորհավորել է Մագնուս Կարլսենին Վեյկ ան Զեեի մրցաշարում հաղթելու կապակցությամբ: Նա նշել է, որ հաջորդ քայլը նորվեգացի շախմատիստի համար ակնհայտ է, բայց ոչ դյուրին:
«Կարլսենի հաջորդ քայլն ակնհայտ է, բայց ոչ դյուրին՝ հաղթանակը հավակնորդների մրցաշարում, այս տարի Վիշվանաթան Անանդի մրցակիցը աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսի համար պայքարում դառնալու համար: Ես աշխատում եմ երկրպագել լավ շախմատին ու մարտական ոգուն, ոչ թե խաղացողներին, սակայն, անշուշտ, Լոնդոնում ինձ համար դժվար կլինի չսատարել իմ երեք ռուսաստանցի հայրենակիցներին՝ Վլադիմիր Կրամնիկին, Պյոտր Սվիդլերին և Ալեքսանդր Գրիշչուկին: Ինչպե՞ս կարող է շախմատի թագը արևաշող Հնդկաստանից ցուրտ Նորվեգիա տեղափոխվել, կանգ չառնելով իր ավանդական տանը՝ Ռուսաստանում»,-Կարլսենի խոսնք է մեջբերում chess-news.ru-ն:
Հավակնորդների մրցաշարը տեղի կունենա մարտի 14-ից մինչև ապրիլի 2-ը Լոնդոնում, որին կմասնակցի նաև Լևոն Արոնյանը:

"Congratulations to Magnus Carlsen for his huge victory at the Tata Steel Chess tournament in Wijk aan Zee! He matched my record score of 10/13 there and without losing a game, and he pushed his record rating up even higher. I would like to say he owes his success to my year of coaching him, but it was already clear then and even clearer now that Magnus is a very special talent with no limits on what he can achieve," Kasparov said.
"Carlsen's next step is obvious, but not easy: winning the March candidates tournament in London to become Vishy Anand's challenger in a world championship match later this year. I try to root for good chess and big fighting spirit, not for players, but of course it will be hard for me not to support my three Russian compatriots in London: Kramnik, Svidler, and Grischuk," he said.
Candidates Tournament is due on March 14-April 2 in London, with Armenian grandmaster Levon Aronian to participate.