Այսօր ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայում կայացավ «ՍԱՍ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ-ի պարտատոմսերի ցուցակման արարողությունը:
2013թ. հունվարի 29-ից «ՍԱՍ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ-ի անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը ցուցակվել են ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի կողմից և ընդգրկվել Bbond ցուցակում: Ներդրումների ներգրավման նպատակն է «ՍԱՍ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ ռիթեյլերական ցանցի ընդլայնումը մայրաքաղաքում: «ՍԱՍ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ-ի գործունեության հիմնական ուղղությունը մանրածախ առևտուրն է:
Դեռ մեկ ամիս առաջ «ՍԱՍ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ-ն հայտարարել էր 10 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով, 24 ամիս մարման ժամկետով և 10.1% տարեկան եկամտաբերությամբ 700,000 պարտատոմս թողարկելու մասին: Պարտատոմսերը բորսայում կշրջանառվեն SASGB1 բորսայական հապավմամբ:
Պարտատոմսերի այս թողարկման տեղաբաշխումը իրականացրել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն, պարտատոմսերի տեղաբաշխումը տեղի է ունեցել 2012թ. դեկտեմբերի 6-ից մինչև 2013թ. հունվարի 10-ը: Ցանկացողները կարող են պարտատոմսեր ձեռք բերել 10 դոլարից մինչև 5 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ինչպես և ակնկալվում էր, մեծ է հետաքրքրությունը օտարերկրյա ներդրողների կողմից, որոնց բաժին է ընկնում 24 տոկոսը (ոչ ռեզիդենտներ), մնացած 76 տոկոսը՝ ռեզիդենտներ: «Ամերիբանկ» ՓԲԸ-ի ներդրումային բանկային գործառնությունների գծով տնօրեն Առնո Մոսիկյանը հայտնել է, որ առաջին անգամ Հայաստանի կապիտալի շուկայում հաջողվել է ներգրավել շվեյցարացի ներդրողների, կան ներդրողներ Ռուսաստանից, ինչպես նաև այլ երկրների հայկական համայնքների ներկայացուցիչներ:
Առնո Մոսիկյանը վստահ է, որ Հայաստանը, որպես կապիտալի տարածաշրջանային շուկա, միանգամայն կայացած է: Իսկ ակտիվացման համար «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն ակտիվ բանակցություններ է վարում Վրաստանի մի շարք ինստիտուցիոնալ ներդրողների հետ, դրանց թվում են նաև բանկեր:

Под традиционный звон колокола 29 января на фондовой бирже NASDAQ OMX Армения было объявлено о прохождении листинга валютных именных купонных облигаций ЗАО «САС-ГРУП». Ценные бумаги компании будут торговаться на площадке Bbond биржи NASDAQ OMX Армения (SASGB1). Целью привлечения инвестиций является расширение ритейловской сети ЗАО «САС-ГРУП» в столице.
Еще месяц назад ЗАО «САС-ГРУП» объявило об эмиссии валютных именных купонных облигаций на рынке капитала Армении. Номинальная стоимость облигаций составила 10 долларов США, было эмитировано 700 000 облигаций, общим объемом в 7 млн долларов США, со сроком обращения в 24 месяца. Номинальная доходность облигаций составляет 10,1%, которая будет выплачиваться дважды в год.
Андеррайтером эмиссии выступает ЗАО «Америабанк», размещение облигаций прошло с 6 декабря 2012 года до 10 января 2013 года. Желающие могли приобрести облигации в объеме от 10 долларов США до 5 млн долларов США.
Как и ожидалось, большой интерес к облигациям был проявлен со стороны иностранных инвесторов, на чью долю пришлось 24% (нерезиденты), остальные же 76% – резиденты. Директор по линии инвестиционного банкинга ЗАО «Америабанк» Арно Мосикян сообщил, что впервые на рынке капитала Армении удалось привлечь инвестора из Швейцарии, есть инвесторы из России, а также представители армянской Диаспоры из других стран.
Арно Мосикян уверен, что Армения, в качестве регионального рынка капитала, является вполне состоявшейся. А для его активизации ЗАО «Америабанк» ведет активные переговоры с рядом институциональных инвесторов Грузии, среди них есть и банки.