Սովետական շրջանի սիրված հայկական ֆիլմերի մասին
Ֆրունզե Դովլաթյանի «Բարև, ես եմ» ֆիլմը. հիանալի կինոնկար է, Ջիգարխանյանի հետ գլխավոր դերում: Այն բավական հաճախ է ցուցադրվում ռուսական հեռուստատեսությամբ, վերջերս եմ տեսել: Ֆիլմն ամենևին չի հնացել: Կոպիտ ասած, ինձ համար «Բարև, ես եմ» ֆիլմը մնում է ամենակարևոր կինոնկարը:
«Սպիտակ վագրի» մասին
Ռազմանկան թեմատիկան շատ ավելի դժվար է: Ռազմական ֆիլմ նկարելն առանձին թեմա է: Կարելի է լինել ռեժիսոր ու նկարահանել լավ կինոնկարներ, բայց ռազմականն ուղղակի «չհաղթահարել»: Նախ և առաջ, ինձ դուր եկավ պատմությունը (ֆիլմը նկարահանվել է Իլյա Բոյաշովի «Տանկիստը կամ «Սպիտակ վագրը» գրքի հիման վրա – խմբ.), իսկ զուտ պորֆեսիոնալ տեսակետից ինձ պարզապես հետաքրքիր էր՝ կկարողանա՞մ արդյոք «գլուխ բերել»: Նախ դա դժվար է ֆիզիկապես: Տաղավարում 3 հոգու նկարահանելը շատ ավելի հեշտ է: Ռազմական ֆիլմը ռեժիսորի տեսանկյունից անգամ, կարելի է ասել, մարտահրավեր է: Դա այդքան էլ երախտապարտ գործ չէ:
«Սպիտակ վագրից» հետո հանդիսատեսի էմոցիաների մասին
Կարծում եմ՝ ստացվեց էմոցիա առաջացնել, քանի որ, նախ տեսնում եմ, որ այն շատերն են դիտել: Կարծում եմ՝ սա այն ֆիլմերից է, որը տեսել են, նայում են, ինքնին դա վատ չէ:
Փառատոնների ու անվանակարգերի մասին
Կարևոր են: Հասկանալի է, որ կինոն մրցանակների համար չես նկարում, ու դա ամենակարևորը չէ, բայց միևնույն է՝ կինոմատոգրաֆն այնպիսի բան է, որտեղ բոլոր փառատոններն ու նման միջոռումները կարևոր են: Վերջիվերջո, ի՞նչն է ամենակարևորն ինձ համար: Որ հնարավորինս շատ հանդիսատես դիտի իմ ֆիլմը: Եթե կինո եմ նկարում՝ նկարում եմ ինչ-որ մեկի համար, ոչ թե ինձ, դրա համար միշտ էլ կարևոր է, որ քո կինոնկարը դիտում են: Եվ, իհարկե, նմանատիպ միջոցառումները («Սպիտակ վագրը» ներառված էր «Օսկար»-ի լոնգ-լիստում – խմբ.) հավելյալ օգնում են ապահովել ֆիլմի լսարանը, դրա համար դրանք շատ կարևոր են: Շատ ժամանակ անգամ կարևոր չէ՝ հավանել են այն, թե ոչ: Ես չեմ հավատում, երբ որոշ ռեժիսորներ ասում են՝ «ես նկարում եմ ինձ ու մտերիմներիս համար»: Հավատացեք, դա կեղծավորություն է: Ամեն ռեժիսոր ասում է՝ «այո, ես ուզում եմ, որ իմ ֆիլմը դիտեն», որովհետև դա իմ գոյատևման, կյանքի իմաստն է:
Հայտնի ֆիլմերի ռիմեյքների մասին
Ինքս երբեք ցանկություն չեմ ունեցել ռիմեյք նկարահանել, չեմ հավատում այդ գործին: Կյանքումս չեմ տեսել գոնե մեկը, որը կհամապատասխաներ օրիգինալին: Ես թույլատրում եմ ոչ թե ռիմեյքի, այլ սյուժեի օգտագործման հնարավորությունը, բայց երբ դա լրիվ ուրիշ թեմա է: Այդ գաղափարն այժմ Ռուսաստանում մոդայիկ է, սակայն, կարծում եմ՝ դա լավ «սիմպտոմ» չէ. Դա խոսում է այն մասին, որ գաղափարները քիչ են, նորերն էլ չկան: Բայց դրանք քիչ են ոչ միայն ռուսական, այլև համաշխարհային կինոմատոգրաֆում: Արվեստը միշտ հայտնվում է այնտեղ, որտեղ կա գերգաղափար: Ինչո՞ւ է, օրինակ, ամերիկյան գաղափարը հետաքրքիր: Որովհետև այն կա. միգուցե և արատավոր է, բայց կա:
Հայկական արմատների մասին
Ես դրանք զգում եմ (ժպտում է – խմբ): Չնայած, կարելի է ասել, որ ես ռուս կոնեռեժիսոր եմ, քանի որ ամբողջ կյանքում աշխատել եմ Ռուսաստանում, ռուսերենով: Լեզուն, ըստ իս, կարևոր դեր է խաղում, բայց միևնույն է՝ ես հիշում եմ, գիտեմ, զգում եմ իմ արմատները, հետաքրքրվում ու շատ հպարտանում եմ դրանցով: Շատ եմ կարդացել. նախնիներս Ղարաբաղից են: Հայ ազգի ճակատագիրն է՝ ամեն հայ չի կարող հայրենիքի հանդեպ իր վերաբերմունքը սահմանափակել Հայաստանով ու Երևանով. այնպես է դասավորվել, որ նրանք ցրված են աշխարհով մեկ: Հայերը տարբեր ազգերի մշակույթում իրենց ներդրում են ունեցել, մասնավորապես՝ ռուս ազգի: Դա էլ հայրենիքի մի մաս է:
Արցախին նվիրված ֆիլմի գաղափարի մասին
Չեմ կարող ասել, որ այդ գաղափարն արդեն ձևավորվել է, բայց թեման ինձ հետաքրքրում է: Իհարկե, ես ինձ այդքան էլ ղարաբաղցի չեմ համարում: Ավելի շուտ, ես ապրել եմ ինչ-որ հիշողություններով, պատմական, բայց ինձ հետաքրքրում են պատկերները: Որպես այդպիսին, գաղափար չկա, դրա համար պատմություն է պետք: Ինձ հետաքրքրում է Ղարաբաղի պատմությունը, իմ ընտանիքինը ևս: Վերջինիս մասին ես որոշ բաներ գիտեմ: Ես «Արքայասպան» ֆիլմ ունեմ. շատ եմ աշխատել նյութերի վրա: Այնտեղ մի տեսարան կար Ալեքսանդր II հետ: Երբ սկսեցի ավելի խորն ուսումնասիրել թագավորի սպանության գործի հանգամանքները, պարզեցի, որ այդ գործով հանձնաժողով էր ստեղծվել, որի կազմում ընդգրկված էր նաև հեռագրային ծառայության գնդապետ Մելիք-Շահնազարովը: Այսպիսի դեպքեր են լինում, երբ կարդում ու հասկանում ես՝ կապ կա: Կինոյում մենք զգուշանում ենք ասել «հնարավոր է» (Արցախի մասին ֆիլմի լինել-չլինելու մասին): Հնարավոր է, ամեն ինչ հնարավոր է, գուցե և նկարեմ:
Հայկական կինոմատոգրաֆի վերածնունդի մասին
Այդ հարցն այնքան էլ պարզ չէ: Մի կողմից, Ռուսաստանում բազմաթիվ հայեր են աշխատում, սակայն բուն հայկական կինոն, այն, ինչը գոյություն ունի Հայաստանում, իհարկե, խորհրդային ժամանակահատվածի համեմատ շատ բան է կորցրել: Հայկական կինոն ինքնին յուրօրինակ է` Փարաջանով, Դովլաթյան և այլք: Կարծում եմ` պետք է հասկանալ, թե Հայաստանն ինչպիսի կինո է ցանկանում ունենալ: Եթե ստեղծվեն 5-6-7 ֆիլմեր, որոնք կպատմեն Հայաստանի մասին, ապա, կարծում եմ, դրանք կհետաքրքրեն ամբողջ աշխարհին:
Չեմ կարծում, որ հայկական կինոն պետք է կոմերցիայի ուղով զարգանա: Հայաստանում այդ շուկան, միևնույն է, չկա. նշանակում է, որ պետք է լինի կինոմատոգրաֆ, որն ուղղված կլինի որոշակի հանդիսատեսի, սակայն աշխատանքը պետք է որակով արվի: Անհրաժեշտ է հիշել, որ եթե հայկական կինոն ցանկանում է «մտնել» ռուսական շուկա, ապա պետք է ֆիլմեը նկարահանվեն ռուսերենով:
Հայաստանի երիտասարդ կադրերի մասին
Անհրաժետշ են նոր ու լավ կադրեր: Պետք է պատրաստել ինժեներների, հնչյունային ռեժիսորների… Դա շատ կարևոր է: Կինոն «անում են» ոչ միայն ռեժիսորն ու սցենարիստը, այլև վիդեոինժեները, մոնտաժի ինժեները և այլք: Դրանք չափազանց լուրջ մասնագիտություններ են ու պետք է պատրաստել այդ մասնագետներին: Մենք «ՄոսՖիլմ»-ում արդեն տասը տարուց ավել է դասընթացներն ենք անցկացնում այս մասնագիտություններով: Եթե Հայաստանից ինչ-որ մեկը ցանկանա, խնդրեմ, մենք պատրաստ ենք ընդունել: Այդ դասընթացներն անվճար են:
Նկարչության մասին
Նկարչությամբ հետաքրքրվում եմ. կարծում եմ, որ ռեժիսորի համար շատ կարևոր է իմանալ նկարչությունը, սիրել այն ու փորձել հասկանալ: Ես շատ տարբեր ալբոմներ ունեմ, մշտապես գնում եմ: Եվ ժամանակակից, և ոչ: Հնարավորության դեպքում մշտապես այցելում եմ թանգարաններ: Երբ լինում եմ Փարիզում, անպայման Լուվր եմ գնում. արդեն 20 անգամից ավելի է, որ եղել եմ այնտեղ: Մոսկվայում հաճախ լինում եմ «Տրետյակովյան պատրեկասրահում»: Իմ կինոնկարներում ևս օգտագործում եմ նկարչությունը, օգտագործում եմ բառացիորեն: Շատ հաճախ դու «սնվում» ես նկարչությամբ: Ես մշտապես հետաքրքրվում եմ դրանով, բայց ինքս արդեն չեմ փորձում (երիտասարդ ժամանակ Շահնազարովն ուզում էր նկարիչ դառնալ):
Սիրո մասին
Երեք անգամ ամուսնացած եմ եղել: Ինչպես ասում էր Չեխովը, ամուսնությունը՝ ցեղի շարունակությունն է: Ես երեք երեխա ունեմ, այդ առումով ինձ մոտ ամեն ինչ կարգին է (ծիծաղում է – խմբ.): Հիմա ամեն ինչ նորմալ է, բայց միևնույն է, կանայք մտքում միշտ մտածելու են, որ եթե տղամարդն ամուսնացած չէ, ապա երջանիկ չէ (ծիծաղում է – խմբ.):
Ստեղծագործական կյանքի մասին
Իմ ստեղծագործական կյանքն այնպես է դասավորվել (պետք է Աստծուն շնորհակալություն հայտնել), որ ես երբեք չեմ նկարել ֆիլմ, որը չեմ ուզել: Մինչև 90-ականներն ու դրանից հետո: Դե, գուցե, միակը, որը ես նկարահանել եմ, քանի որ պետք էր ու հանգամանքներն էին այդպես դասավորվել, դա «Բարիներ»-ն են: Իմ ուզած սցենարը փակեցին, առաջարկեցին մեկ ուրիշը, որն ինձ դուր չեկավ: Բայց ես երիտասարդ էի ու չափազանց շատ էի ուզում նկարահանել…ուղղակի:
Ամբողջ աշխարհում ձեռքի մատների վրա կարելի է հաշվել այն ռեժիսորներին, ովքեր կասեն, որ նկարել են իրենց ուզածը: Այդ կողմից ես բախտավոր մարդ եմ, դա բացառիկ հաջողություն է: Ես չեմ ասում, որ արժանի էի դրան, պարզապես բախտս է բերել:

29 Январь 2013 - 08:44 AMT
“Здравствуй, это я!”, фильм Фрунзе Довлатяна. Замечательная картина с Арменом Джигарханяном в главной роли. Ее довольно часто показыают на российском телевидении, недавно буквально видел. Она абсолютно не устарела. Строго говоря, для меня “Здравствуй это я!” остается самой важной картиной.
О «Белом тигре»
Военная тематика гораздо сложнее. Это отдельное кино. Ты можешь быть режиссером и снимать хорошие картины, но с военной просто не справиться. Во-первых, мне понравилась история, а с чисто профессиональной точки зрения мне было очень интересно, смогу ли я справиться. Кроме всего прочего, это физически тяжело. Ты с утра до вечера сидишь в поле. Это техника, это все нужно организовать. Снимать в павильоне трех актеров – гораздо проще. Это не очень благодатное дело.
Об эмоциях зрителей после просмотра «Белого тигра»
Думаю, получилось вызвать эмоцию, потому что я, во-первых, вижу, что фильм видели многие. Думаю, что она одна из тех картин, которую видели и смотрят, само по себе это не плохо.
О фестивалях и номинациях
Важно, конечно. Понятно, что ты делаешь кино не для наград, и это не главное, но все равно кинематограф – это такая вещь, где фестивали, мероприятия важны. В конечном счете, что самое важное для меня? Чтобы как можно больше зрителей видели мой фильм. Если я делаю кино, то я делаю его для кого-то, не делаю для себя, поэтому всегда важно, когда твою картину видят. Конечно, любые такие мероприятия дополнительно помогают картине в том, чтоб ее смотрели. Иногда даже не важно – понравилась или нет. Я не верю, когда некоторые режиссеры говорят “я снимаю для себя или знакомых”. Поверьте, это лукавство. Любой режиссер в глубине души или открыто, как я, говорит «да, я хочу, чтобы мое кино видели». В этом смысл моего существования, моей жизни.
О ремейках известных фильмов
Сам никогда не хотел снимать ремейки, не верю в это дело. Я не видел в жизни ни одного ремейка, который соответствовал бы оригиналу. Я допускаю возможность не ремейка, а использования сюжета, когда это совсем другая тема. Эта идея сейчас в России модная, но, я думаю, это симптом нехороший, это говорит о том, что идей мало, своих идей нет. Но идей мало не только в российском, а в мировом кино. Искусство всегда появляется там, где появляется сверхидея. Почему американская идея она, все-таки, интересна? Потому что она у них есть. Может быть и порочная, но есть.
Фильм об Арцахе
Не могу сказать, что идея эта оформившаяся, но меня интересует эта тема. Конечно, я не чувствую себя в такой степени карабахцем. Я жил, скорее, некими воспоминаниями, историческими, но меня интересуют образы. Меня интересует история Карабаха, история моей семьи тоже. Я какие-то вещи знаю о ней. У меня была картина «Цареубийца», я очень много работал над материалом. Там была сцена про Александра II. Я стал изучать подробно обстоятельства этого дела, и узнал, что была создана комиссия по расследованию его смерти, в составе которой был полковник телеграфной службы Мелик-Шахназаров. Вот такие бывают случаи, когда читаешь и думаешь – связь есть. В кино мы опасаемся говорить – возможно. Может быть, все может быть, может быть и сниму.
Об армянских корнях
Я их чувствую (смеется – ред.). Хотя, можно сказать, что я русский кинорежиссер, потому что я всю жизнь работал в России, на русском языке. Язык, мне кажется, имеет определяющее значение, но все равно я помню, знаю, чувствую свои корни, и очень горжусь ими, интересуюсь. Я много читал. Мои предки вышли из Карабаха. Судьба армянского народа такова, что любой армянин не может свести свое отношение к Родине только к Еревану, к Армении, потому что армяне, так сложилась судьба народа, разбросаны по всему миру. Армяне внесли вклад во множество культур разных народов, в частности, русского. Армянская судьба присутствует во многих культурах и все равно это корни.
О возрождении армянского кинематографа
Вопрос не простой. С одной стороны, в России работают очень много армян, но само армянское кино, то, которое существует в Армении, оно, конечно, по сравнению с советским периодом потеряло очень многое, из Армении всегда приходили картины, которые были интересны, их смотрели. Армянское кино – оно самобытное, Параджанов, Довлатян и т.д. Если будут создаваться 5-6-7 картин, которые бы рассказывали об Армении, мне кажется, такое кино бы было интересно во всем мире. Нужно понимать, что если армянское кино хочет выйти на российский рынок, то нужно снимать на русском языке.
О молодых кадрах Армении
Нужны кадры, очень хорошие. Надо готовить инженеров, звуковиков. Кино – это не только режиссер и сценарист. Это звукорежиссер, видеоинженеры, инженеры монтажа. Это очень серьезные профессии и надо готовить этих людей. У нас на “Мосфильме” уже десять лет курсы по подготовке второго звена; пожалуйста, если в Армении хотят, мы готовы. Это курсы бесплатные. Мы готовим те профессии, без которых кино не может существовать.
О живописи
Живописью увлекаюсь, считаю, что для режиссера очень важно знать живопись, любить ее и пытаться понимать. У меня очень много альбомов всяких, я постоянно их покупаю. И современные, и не современные. Когда есть у меня возможность, я постоянно хожу в музеи. Когда бываю в Париже, обязательно посещаю Лувр, уже больше 20-ти раз, и в Москве часто хожу в Третьяковку. Во многих моих картинах я использую живопись, использую буквально. Очень часто ты питаешься живописью. Я ее постоянно интересуюсь, но уже сам не пытаюсь (в молодости Шахназаров хотел стать художником – ред.).
О любви
Я три раза был женат. Как говорил Чехов, брак – это продолжение рода. У меня трое детей, с этой стороны у меня все в порядке (смеется – ред.). Я не исключаю, жизнь такая штука, все может случиться. Сейчас все нормально. У женщин все-таки всегда есть потаенная мысль, что если мужчина не женат – он не счастлив (смеется – ред.).
О творческой жизни
Моя жизнь творческая сложилась таким образом (Бога можно благодарить), что я никогда не снимал кино, которого не хотел. До 90-ых годов и после. Ну, может быть, единственный фильм, который я снимал, потому что обстоятельства так сложились, это моя картина «Добряки». Закрыли сценарий, который я хотел, а этот мне предложили, он мне не нравился. Но мне очень хотелось снимать, я был молодой режиссер, просто снимать. Можно на пальцах руки пересчитать режиссеров, во всем мире, которые бы сказали, что они снимали то, что хотели снимать. Мне в этом смысле повезло, и могу сказать, что это редкая удача. Я счастливый человек. Я не говорю, что я это заслужил, мне просто повезло.