Հայաստանի հունահռոմեական ըմբշամարտի հավաքականը Դանիայում կայացած միջազգային մրցաշարից վերադարձել է 7 մեդալներով:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը ասել է, որ ըմբիշները հանդես են եկել երեք քաշային կարգերում և 4-5 մենամարտ են անցկացրել:
«Աշխարհի գավաթից առաջ մեզ անհրաժեշտ էր հանդես գալ միջազգային մրցաշարում: Դանիայում մեր ըմբիշները շատ հաջող հանդես եկան, իսկ ընդհանուր թիմային հաշվարկում գրավեցին առաջին տեղը: Մասնակցում էին մարզիկներ 8 երկրներից, ես գոհ եմ արդյունքներից»,-ասել է Ջուլֆալակյանը:
Ըստ մարզչի, այս տարի հավաքականի կազմում հանդես կգան երիտասարդ ըմբիշներ, որոնք հետագայում կհամալրեն հավաքականը:
«Դանիայում առաջին անգամ մեծահասակների առաջնությունում ելույթ ունեցան Սարգիս Տոնոյանն ու Մաքսիմ Մանուկյանը, որոնք համապատասխանաբար նվաճեցին արծաթե և բրոնզե մեդալներ: Նրանք շատ լավ ու հեռանկարային մարզիկներ են, բայց դեռ շատ պետք է աշխատենք նրանց հետ»,-ասել է Օլիմպիական չեմպիոնը:
Արդեն փետրվարի 3-16-ը հունահռոմեական ոճի ըմբիշները հավաք կանցկացնեն Երևանում և կպատրաստվեն Աշխարհի գավաթին, որը կանցնի փետրվարի 19-20 Թեհրանում:

30 Январь 2013 - 10:31 AMT
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Левон Джулфалакян сказал, что борцы выступили в трех весовых категориях и провели 4-5 боев.
“Перед Кубком мира нам было необходимо выступить в международном турнире, и в Дании наши борцы выступили очень удачно, в общекомандном зачете заняв первое место. Выступали спортсмены из 8 стран, и я доволен результатами”,- сказал Джулфалакян.
По словам тренера, в этом году в составе сборной будут выступать и молодые борцы, которые и в дальнейшем пополнят состав.
“В Дании впервые в международных соревнованиях среди взрослых выступили Саргис Тоноян и Максим Манукян, которые завоевали соответственно серебряные и бронзовые медали. Они очень хорошие и перспективные борцы, но мы должны очень много работать с ними”,- подчеркнул Олимпийский чемпион.
Уже 3- 16 февраля греко-римские борцы в Ереване начнут сборы и будут готовиться к Кубку мира, который пройдет 19-20 февраля в Тегеране.