«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ընդհանուր վարկային պորտֆելը 2012թ. կազմել է 146 մլրդ դրամ: Այդ մասին հունվարի 30-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Տնօրինության անդամ, Գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը: «2011թ. համեմատ աճը կազմել է 7 տոկոս»,-ասել է նա:
Թառումյանը ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելի կառուցվածքը փոխվել է, քանի որ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ համար առաջնային է դարձել փոքր ու միջին բիզնեսի, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանց վարկավորումը:
Ինչպես ասել է Ֆինանսական տնօրենը, 2012թ. ՓՄՁ-ին բաժին է ընկել 21 մլրդ դրամ բանկի ընդհանուր վարկային միջոցներից, ինչը բարձր է 2011թ. ցուցանիշից 12 տոկոսով: Միաժամանակ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ –ին հաջողվել է 2012թ. 13 տոկոսով ավելացնել ֆիզիկական անձանց վարկավորումը 2011թ. համեմատ՝ հասցնելով այն 25 մլրդ դրամի:

Ameriabank CJSC ensured AMD 146 billion loan portfolio in 2012, Deputy General Director and CFO of the bank said.
“The growth totaled 7% as compared with 2011 results,” Gevorg Tarumyan told Jan 30 press conference.
The CFO further called attention to the restructuring of Ameriabank’s total loan portfolio, with the bank prioritizing lending to SMEs and physical persons.
As Mr Tarumyan noted, the SMEs lending amounted to about AMD 21 billion, increasing by 12% as compared with 2011. The bank reported 13% growth of volume of lending to physical persons against 2011 results (up to AMD 25 billion).