«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ընդհանուր վարկային պորտֆելը 2012թ. կազմել է 146 մլրդ դրամ: Այդ մասին հունվարի 30-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Տնօրինության անդամ, Գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը: «2011թ. համեմատ աճը կազմել է 7 տոկոս»,-ասել է նա:
Թառումյանը ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելի կառուցվածքը փոխվել է, քանի որ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ համար առաջնային է դարձել փոքր ու միջին բիզնեսի, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանց վարկավորումը:
Ինչպես ասել է Ֆինանսական տնօրենը, 2012թ. ՓՄՁ-ին բաժին է ընկել 21 մլրդ դրամ բանկի ընդհանուր վարկային միջոցներից, ինչը բարձր է 2011թ. ցուցանիշից 12 տոկոսով: Միաժամանակ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ –ին հաջողվել է 2012թ. 13 տոկոսով ավելացնել ֆիզիկական անձանց վարկավորումը 2011թ. համեմատ՝ հասցնելով այն 25 մլրդ դրամի:

По итогам 2012 года ЗАО «Америабанк» нарастил объемы кредитного портфеля до 146 млрд драмов. Об этом 30 января на итоговой пресс-конференции в Ереване сообщил член директората, заместитель генерального директора, финансовый директор ЗАО «Америабанк» Геворг Тарумян. «По сравнению с 2011 годом рост здесь составил 7%», – сказал он.
При этом финдиректор обратил внимание на изменение структуры общего кредитного портфеля банка, поскольку кредитование малого и среднего бизнеса (МСБ), а также физических лиц стало приоритетом для ЗАО «Америабанк». Как сообщил Геворг Тарумян, в 2012 году на долю МСБ пришлось порядка 21 млрд. драмов от общего кредитного портфеля банка, что выше показателя 2011 года на 12%. Одновременно ЗАО «Америабанк» в 2012 году удалось на 13% увеличить объемы кредитования физлиц по сравнению с 2011 годом – до 25 млрд. драмов.