Հայաստանի բանկային հատվածը 2013թ. կարող է մինչև 25 տոկոս աճ գրանցել ֆինանսական միջնորդության ավելացման հաշվին: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը, վերջին 5 տարում ֆինանսական միջնորդության աճը Հայաստանում միջինը կազմել է 25-27 տոկոս: Եթե 2007թ. ընդհանուր վարկային պորտֆելը 400 մլրդ դրամ էր, ակտիվները՝ 700 մլրդ դրամ, ապա այսօր այդ ցուցանիշներн աճել են մի քանի անգամ:
Հայաստանի բանկային համակարգի վարկային պորտֆելը 2012թ. տվյալներով կազմել է 1,5 տրլն դրամ, բանկային համակարգի ակտիվները 2012թ. ավելացել են 18 տոկոսով կամ 368,5 մլրդ դրամով՝ կազմելով 2,4 տրլն դրամ: 2012թ. ավարտին բանկային համակարգի ընդհանուր կապիտալը ավելացել է 10,5 տոկոսով կամ 38,9 մլրդ դրամով՝ կազմելով 109,5 մլրդ դրամ: 2012թ. տվյալներով բանկային հատվածի ընդհանուր շահույթը կազմել է 42,7 մլրդ դրամ, ինչը գերազանցում է 2011թ. ցուցանիշը 15 տոկոսով: Կապիտալի շահույթի ցուցանիշը (ROE) կազմել է 11,2 տոկոս, իսկ ակտիվների շահութաբերության նորմը (ROA) – 2 տոկոս:
Ըստ ԿԲ նախագահի, ֆիինանսական վարկավորման ոլորտում վերջին 2-3 տարում ակտիվացել է բիզնես-վարկավորումը:
Ամփոփելով բանկային տարին՝ Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Աշոտ Օսիպյանն ասել է, որ ֆինանսական միջնորդության ցուցանիշը թեև գրանցում է ամենամյա հետևողական աճ, սակայն դեռևս հեռու է զարգացած երկրների բանկային համակարգերի ցուցանիշից, որտեղ այն հասնում է 120 տոկոսի: Սակայն նա հույսը չի կորցնում և վստահ է, որ Հայաստանը կհասնի այդ բարձր ցուցանիշին, իսկ դրա համար աստիճանաբար աճել է պետք:
Նախօրեին բանկային հատվածի վերաբերյալ իր կանխատեսնումները ներկայացրեց նաև է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Տնօրինության անդամ, Գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը: Նա նշեց, որ 2013թ. Հայաստանի բանկային հատվածի աճի տեմպերը կպահպանվեն 2012թ. մակարդակի վրա:
Ըստ նրա, անկումը բանկային համակարգում, որն արձանագրվեց 2009-2010թթ., փոխարինվեց աճով 2011-2012թթ., ընդ որում 2012թ. աճը համակարգում կազմեց միջինը 20 տոկոս: «2103թ. ՀՀ բանկային համակարգում 18-22 տոկոս աճ կգրանցվի»,-հավելեց Գևորգ Թառումյանը:
Փորձագետը նշեց, որ վարկավորման աճ է եղել ոչ միայ կորպորատիվ հատվածում, այլ նաև ֆիզիկական անձանց վարկավորման գծով, ինչը վկայում է բնակչության վարկունակության աճի մասին, ինչպես նաև հիփոթեկային վարկավորման գծով:
Որպես բանկային համակարգի նվաճում կարելի է դիտարկել նաև «չաշխատող» վարկերի կրճատումը 2011թ. 4 տոկոսից մինչև 3,6 տոկոս 2012թ., ինչպես նաև 28-ով գրասենյակների քանակի ավելացումը՝ մինչև 494: Հարկ է նշել, որ բանկերի բաժանմունքների 43 տոկոսը կենտրոնացած է Երևանում՝ 213, իսկ մարզերի թվում առաջատար են Լոռին՝ 37, Կոտայքը՝ 36 և Շիրակը՝ 36: Առևտրային բանկերի 7 տոկոսը բաժանմունքներ ունեն Արցախում:
1000 խոշոր հարկատուների ցուցակում են հայտնվել նաև երկրի բոլոր առևտրային բանկերը՝ 21 բանկ, որոնք պետբյուջե են վճարել 25,8 մլրդ դրամ՝ 2011թ. 21,5 մլրդ դրամի դիմաց:
5 առաջատար բանկերի թվում են ACBA-ն՝ 3,6 մլրդ դրամ, « HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն՝ 2,7 մլրդ դրամ, «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն՝ 2,6 մլրդ դրամ, «ՎՏԲ Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն՝ 2,3 մլրդ դրամ, «Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ն՝ 1,7 մլրդ դրամ:

31 Январь 2013 - 12:22 AMT
Банковский сектор Армении в 2013 году может обеспечить рост до 25% за счет увеличения финансового посредничества. Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIA.Net председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян, за последние 5 лет уровень финансового посредничества в Армении фиксирует рост в среднем на 25-27%. Если в
2007 году общий кредитный портфель составлял 400 млдр. драмов, активы – более 700 млрд драмов, то на сегодняшний день эти показатели значительно увеличились в несколько раз.
Кредитный портфель банковской системы Армении по итогам 2012 года составил 1,5 трл драмов, активы банковской системы страны за 2012 год увеличились на 18% или 368, 5 млрд драмов, составив 2,4 трлн. драмов. Обязательства увеличились на 19,7% или 329,6 илрд драмов, до 2,002 трлн драмов. По итогам 2012 года общий капитал банковской системы Армении увеличился на 10,5% или 38,9 млрд драмов, составив 409,5 млрд драмов. При этом по итогам 2012 года общая прибыль банковского сектора составила 42,7 млрд драмов, что больше показателя 2011 года на 15%. Показатель прибыли на капитал (ROE) составил 11,2%, а норма прибыльности активов (ROA) – 2%.
Как отметил глава Центробанка РА, в финансовом посредничестве в последние 2-3 года активизировалось бизнес-кредитование.
Подводя сегодня итоги банковского года, председатель Союза банков Армении (СБА) Ашот Осипян отметил, что показатель финансового посредничества хоть и фиксирует последовательный ежегодный рост, однако пока далек до показателя банковских систем развитых стран, где он достигает 120%. Однако глава СБА не теряет надежды и уверен, что Армения достигнет высокого показателя, а для этого надо постепенно «расти».
Свои прогнозы роста банковского сектора Армении в 2013 году накануне дал заместитель генерального директора, финансовый директор ЗАО «Америабанк» Геворг Тарумян. По его словам, спад в банковской системе, который наблюдался в 2009-2010 гг., сменился ростом в 2011-2012 годах, причем в 2012 году рост в системе составил в среднем 20%. Он считает, что темпы роста банковского сектора Армении в 2013 году сохранятся на уровне 2012 года. «Рост банковской системы Армении в 2013 году будет колебаться в пределах 18-22%», – сказал Геворк Тарумян.
Эксперт также обратил внимание на то, что рост кредитования имел место не только в корпоративном блоке, но и по линии кредитования физлиц, что говорит о повышении кредитоспособности населения, а также по линии ипотечного кредитования.
Среди достижений банковской системы – сокращение доли «неработающих» кредитов с 4% в 2011 году до 3,6% – в 2012 году, а также расширение филиальной сети на 28 офисов – до 494. Надо отметить, что 43% филиалов банков сконцентрированы в Ереване (213), среди же регионов по числу филиалов лидирует Лори – 37, Котайк – 36 и Ширак – 36, а вот 7% филиалов армянских комбанков приходиться на Республику Арцах – 34.
В список 1000 крупнейших налогоплательщиков, опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве Армении по итогам 2012 года, вошли все действующие в стране комбанки (21 банк), которые выплатили в госбюджет около 25,8 млрд. драмов против показателя в 21,5 млрд. драмов за 2011 год.