2013թ. հունվարին 2012թ. դեկտեմբերի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 2.9% գնաճ, ինչը մեծապես պայմանավորվել է պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) 4.9% գնաճով: Այս մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԱՎԾ գների վիճակագրության և միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը: Ըստ նրա, ոչ պարենային ապրանքների գները նշված ժամանակահատվածում նվազել են 0.2%-ով, իսկ ծառայությունների ոլորտում գրանցվել է սակագների 0.8% հավելաճ:
2013թ. հունվարին 2012թ. հունվարի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 102.6%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)` 101.9%, ոչ պարենային ապրանքներինը` 106.0%, ծառայությունների սակագներինը`102.2%:
Գուրգեն Մարտիրոսյանը հավելել է, որ հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2013թ. հունվարին 2012թ. դեկտեմբերի համեմատ գրանցվել է սպառողական գների 2.2-3.5% գնաճ, ընդ որում, գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Վաղարշապատում: Մայրաքաղաքում սպառողական գներն աճել են 2.9%-ով:

2.6% inflation rate was recorded in Armenia's consumer market in January 2013 compared to the same period of 2012, the head of Price Statistics and International Comparisons Division of RA National Statistical Service said.
“During the reported period, prices for foodstuff (including alcoholic beverages and cigarettes) increased by 1,9%, non-foods’ prices increased by 6%, with 2,2% growth in tariffs for services posted,” Gurgen Martirosyan told Feb 1 press conference.
In January 2013, 2.9% inflation was reported in Armenia’s consumer market. Prices for foodstuff (including alcoholic beverages and cigarettes) increased by 4.9%, non-foods’ prices decreased by 0,2%, with 0,8% growth in tariffs for services posted.
Mr Martirosyan further noted that consumer prices increased by 2,2-3,5% in January 2013 as compared to December 2012 in all Armenian cities under study, while the highest index was registered in Vagharshapat.