2013թ. հունվարին 2012թ. դեկտեմբերի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 2.9% գնաճ, ինչը մեծապես պայմանավորվել է պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) 4.9% գնաճով: Այս մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԱՎԾ գների վիճակագրության և միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը: Ըստ նրա, ոչ պարենային ապրանքների գները նշված ժամանակահատվածում նվազել են 0.2%-ով, իսկ ծառայությունների ոլորտում գրանցվել է սակագների 0.8% հավելաճ:
2013թ. հունվարին 2012թ. հունվարի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 102.6%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)` 101.9%, ոչ պարենային ապրանքներինը` 106.0%, ծառայությունների սակագներինը`102.2%:
Գուրգեն Մարտիրոսյանը հավելել է, որ հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2013թ. հունվարին 2012թ. դեկտեմբերի համեմատ գրանցվել է սպառողական գների 2.2-3.5% գնաճ, ընդ որում, գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Վաղարշապատում: Մայրաքաղաքում սպառողական գներն աճել են 2.9%-ով:

1 Февраль 2013 - 10:22 AMT
В январе 2013 года на потребительском рынке Армении по сравнению с аналогичным периодом 2012 года зафиксирована 2,6%-ая инфляция. Об этом 1 февраля на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник отдела статистики цен и международных сопоставлений Национальной статистической службы Армении Гурген Мартиросян. В том числе, по его словам, цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 1,9%, а цены на непродовольственные товары увеличились на 6%, тарифы в сфере услуг увеличились на 2,2%.
Одновременно в январе 2013 года по сравнению с декабрем 2012 года на потребительском рынке Армении была зафиксирована 2,9% инфляция, что в основном обусловлено ростом цен на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 4,9%, на непродовольственные товары цены снизились на 0,2%, а вот рост тарифов в сфере услуг составил 0,8%.
Гурген Мартиросян также добавил, что в январе 2013 года по сравнению с декабрем 2012 года во всех исследуемых городах страны потребительские цены увеличились на 2,2-3,5%, при этом самый высокий показатель роста был зарегистрирован в Вагаршапате. В столице потребительские цены увеличились на 2,9%.