Գյուղատնտեսության արտադրանքի ընդհանուր ծավալում զգալի տեղ ունեն նաև ջերմոցային տնտեսությունները: Այսօր երկրում գործում է մոտ 900 ջերմոցային տնտեսություն, որոնց ընդհանուր մակերեսը կազմում է մոտ 100 հա: Ջերմոցների առկա մակերեսները բավարար են ներքին սպառման համար, ուստի հարկավոր է արտաքին շուկա դուրս գալու ուղիներ որոնել: Բնակլիմայական պայմանների շնորհիվ մեր ջերմոցային տնտեսությունների արտադրանը աչքի է ընկնում բարձր որակով ու ոլորտի ներուժը բավականին մեծ է: Սակայն ջերմոցային տնտեսությունները պետական աջակցության կարիք ունեն, կան նաև այլ խնդիրներ:
Հիմնական խնդիրը ձմեռվա ամիսներին ջեմություն ապահովելն է: Ջերմոցները հիմնականում տաքացվում են գազով: Հազվադեպ չեն դեպքերը, երբ բերքահավաքին և բերքի իրացմանը մի քանի շաբաթ է մնում, իսկ ժամանակին չվճարելու համար գազի մատակարարումը դադարեցվում է: «ՀայՌուսգազարդի» դիրքորոշումը կարելի է հասկանալ՝ գազը ստացել ես, բարի եղիր վճարիր: Սակայն, պետք է հաշվի առնել, որ ջերմոցների սեփականատերերի մեծ մասը, որպես կանոն ազատ միջոցներ չեն ունենում, և կարող են վճարել միայն բերքն իրացնելուց հետո՝ ամեն ժամկետանց օրվա համար տուգանք վճարելով:
Կառավարության հանձնարարությամբ, «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈւՎԿ-ն նոր կարճաժամկետ ֆինանսավորման գործիք է մշակել ջերմոցային տնտեսությունների համար, որոնք ժամանակավոր դժվարություններ են ունենում գազի սպառման հետ կապված ծախսերը հոգալու համար: Ինչպես հայտնել է «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈւՎԿ գործադիր տնօրեն Արթուր Բադալյանը, վարկի նվազագույն չափն այդ դեպքում կազմում է 1 մլն դրամ, իսկ առավելագույնը՝ 15 մլն դրամ:
Կազմակերպության ընդհանուր պորտֆելում գյուղատնտեսական վարկերը 2012թ. կազմել են 10,1 տոկոս կամ 1,8 մլրդ դրամ: ՈւՎԿ վարկային պորտֆելը դիվերսիֆիկացված է ըստ ոլորտների՝ արդյունաբերությանը, որն ընդգրկում է նոր վերամշակող արդյունաբերությունը, բաժին է ընկնում 83,2 տոկոս, լեռնահանքային ոլորտին՝ 1 տոկոս, ծառայությունների ոլորտին՝ 4,5 տոկոս, այլ ոլորտներին՝ 1,2 տոկոս: Ավելին, «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈւՎԿ-ն վարում է մարզերի համաչափ զարգացմանն ուղղված քաղաքականություն, ուստի վարկային պորտֆելի 51 տոկոսը բաժին է ընկնում մարզերին, Երևանին՝ 49 տոկոսը: Այդպես, Արմավիրի մարզին բաժին է ընկել 15,8 տոկոսը, Արարատին՝ 10,1 տոկոսը, Կոտայքին՝ 8,4 տոկոսը, Գեղարքունիքին՝ 5,1 տոկոսը:
Ընդհանուր առմամբ կազմակերպությունը 2012թ. տրամադրել է 6,4 մլրդ դրամի 100 վարկ:
«ՓՄՁ ներդրումներ» ՈւՎԿ-ն ստեղծվել է Հայաստանում 2009թ. օգոստոսի 7-ին: Ըստ կառավարության տնտեսաության վարկավորման վերաբերյալ որոշման, ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈւՎԿ-ին տրամադրել է 6,4 մլրդ դրամ վարկ ռուսական կայունացման վարկի շրջանակներում:

В общем объеме сельхозпроизводства в Армении на тепличные хозяйства приходиться значительная доля. На сегодняшний день в стране действует более 900 тепличных хозяйств, общая площадь которых составляет порядка 100 га. Имеющиеся площади теплиц достаточны для покрытия внутреннего спроса, поэтому важно найти пути выхода на внешние рынки. Благодаря природно-климатическим условиям продукция армянских теплиц отличается высоким качеством и потенциал в сфере высок. Однако тепличные хозяйства нуждаются в госпомощи, есть и иные проблемы.
Главной проблемой здесь является обеспечение их теплом в зимние месяцы. Теплицы обогреваются в основном газом. Нередки случаи, когда до сбора урожая и его реализации остается всего пара недель, но из-за задержки оплаты за использованный газ теплица лишается тепла. Позицию "АрмРосгазпрома" понять можно: получил газ – будь добр платить вовремя. Но нужно учесть, что у большинства владельцев теплиц свободных средств, как правило, не бывает, и расплатиться они могут, лишь реализовав урожай, при этом выплачивая штрафы за каждый просроченный день.
По поручению правительства Армении универсальная кредитная организация «Инвестиции МСБ» разработала новый краткосрочный инструмент финансирования для тех тепличных хозяйств, которые испытывают временные затруднения по оплате расходов, связанных с использованием газа. Как сообщил исполнительный директор УКО «МСБ Инвестиции» Артур Бадалян, минимальный размер кредита в этом случае составляет 1 млн драмов, а максимальный – 15 млн драмов.
Надо отметить, что на долю сельхозкредитов в общем портфеле организации по итогам 2012 года пришлось 10,1% или 1,8 млрд драмов. Кредитный портфель УКО диверсифицирован по сферам: на долю промышленности, куда входит и перерабатывающая промышленность, пришлось 83,2%, на горнорудную отрасль – 1%, на сферу услуг – 4,5%, на иные сферы – 1,2%. Более того, УКО «МСБ Инвестиции» придерживается политики соразмерного развития областей, поэтому 51% кредитного портфеля размещен именно там, на долю Еревана же приходятся остальные 49%. Так на Армавир пришлось 15,8%, Арарат – 10,1%, Котайк – 8.4%, Гегаркуник – 5,1%
В целом же за ушедший год УКО «МСБ Инвестиции» выдала 100 кредитов на общую сумму в 6,4 млрд драмов.
УКО «Инвестиции МСБ» была создана в Армении 7 августа 2009 года. В соответствии с правительственным решением о кредитовании экономики, универсальной кредитной организации «Инвестиции МСБ» Министерством финансов Армении предоставлен кредит в размере 6,4 млрд. драмов в рамка российского стабкредита.