Ըստ պաշտոնական վիճակագրական տվյալների, 2012թ. Հայաստան 843 330 զբոսաշրջիկ է այցելել, աճը 2011 թ. համեմատ 11,3 տոկոս է: «Սա 2011թ. ցուցանիշից ավելի է 85 000-ով»,-ասել է փետրվարի 6-ին կայացած մամլո ասուլիսում ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը: Համեմատելու համար զբոսաշրջային հոսքի աճի տեմպերը՝ փոխնախարարն օրինակ է բերել զբոսաշրջային ոլորտում համաշխարհային աճի տեմպերը՝ 4 տոկոս 2012թ. 2011-ի համեմատ:
«Աճի նման տեմպերի դեպքում առաջիկա 1-2 տարում 1 մլն այցելությունների սահմանը կարող է հատվել»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ դրա համար կան բոլոր նախադրյալները:
Զբոսաշրջային հոսքի մեծ մասը Եվրոպայից է (Գերմանիա, Ֆրանսիա), Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից ու Ճապոնիայից: Զբոսաշրջային այցերի աշխարհագրությունն ընդլայնվում է, գալիս են զբոսաշրջիկներ նաև Բրազիլիայից, Սկանդինավիայից ու Ուրուգվայից:

Согласно официальным статистическим данным за 2012 год Армению посетило 843 330 туристов, что на 11,3% больше показателя 2011 года. «Это на 85 000 больше показателя 2011 года», – сказал 6 февраля на пресс-конференции в Ереване заместитель министра экономики Армении Ара Петросян. Для сравнения темпов роста турпотока замминистра привел пример показателя роста мирового числа туристов – 4% в 2012 году по сравнению с 2011 годом.
«При таких темпах роста в ближайшие 1-2 годы мы сможем превысить границу в 1 млн посещений», – подчеркнул он, добавив, что для этого есть все предпосылки.
Большая доля турпотока приходиться на страны Европы (Германия, франция), Россию, США и Японию. География туристических визитов расширяется – есть туристы из Бразилии, Скандинавии и Уругвая.