2013թ. մարտին Հայաստան կայցելեն Զբոսաշրջային գիդերի ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիայի (WFTGA) նախագահ Ռոզալինդ Նյուսլենդսն ու նրա տեղակալը: Ինչպես հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը, հյուրերը հրավիրվել են քննարկելու համար Հայաստանում գիդերի ուսուցման ու վերապատրաստման տարածաշրջանային կենտրոն բացելու հնարավորությունը:
2012թ. Հայաստանում երկու միջազգային սեմինար է անցկացվել, ինչը լավ նախադրյալ է հանրապետությունում գիդերի պատրաստման տարածաշրջանային կենտրոն բացելու համար: «Նման կենտրոն գործում է Կիպրոսում, Հայաստանն ունի բոլոր հիմքերը նման կենտրոնի ստեղծման համար, ինչը կնպաստի նրա հեղինակության բարձրացմանը տարածաշրջանում»,-ասել է Արա Պետրոսյանը:

The president of the World Federation of Tourist Guide Associations (WFTGA) Rosalind Newlands, accompanied by her deputy, will visit Armenia in March 2013 to discuss creation of a regional center for guide training.
In 2012, Armenia hosted 2 international seminars on tourism, which became a major precondition for opening of the center.
As Deputy Economy Minister Ara Petrosyan stated, a similar center is operating in Cyprus. "A guide training center will greatly boost Armenia's position in the region," the official said.