Փետրվարի 11-15-ը Մոսկվայի Էքսպոկենտրոնում տեղի կունենա «Պրոդ Էքսպո-2013» սննդի, խմիչքների և դրանց արտադրության հումքի 20-րդ միջազգայինցուցահանդեսը:
Զարգացման հայկական գործակալությունը և Հայաստանում Գյուղական Տարածքների Տնտեսական Զարգացման Հիմնադրամը իրականացնում են Մոսկվայում կայանալիք «Պրոդ Էքսպո 2013ե սննդի և խմիչքների միջազգային ցուցահանդեսին հայկական ընկերությունների մասնակցության կազմակերպչական աշխատանքները:
Միասնական հայկական տաղավարի ներկայացումը և կազմակերպումը ֆինանսավորվում է Հայաստանում Գյուղական Տարածքների Տնտեսական ԶարգացմանՀիմնադրամի (FREDA) կողմից:
Հայկական ընկերությունները առաջին անգամ են մասնակցում «Պրոդ էքսպո 2013» ցուցահանդեսին: Միասնական հայկական տաղավարում կներկայացվեն պահածոներ,հյութեր, չիր, կոնյակ, գինի` մրգային և խաղողի, աղբյուրի ջուր, ձուկ և ձկնամթերք արտադրող տեղական ընկերություններ, մասնավորապես` «Էդվագ Գրուպ», ՍՊԸ իր «365գինիներ» ապրանքանիշով, «Մարան»ՍՊԸ, «Սիս Նատուրալ» ՍՊԸ, «Ռ ընդ Դե ՍՊԸ «Լևոն» ՍՊԸ, “Մեղրիի պահածոների գործարան” ՓԲԸ, «Արտաշատի պահածոների գործարանե ԲԲԸ, «Արարատ» սննդի կոմբինատ ՍՊԸ, «Ակվատեխավտոմատիկա» ՓԲԸ, «Վի Վի Փի Քոնսալտինգ» ՍՊԸ իր «Հայկական» ապրանքանիշով:
Վերոնշյալ ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության նպատակն է նպաստել տեղական արտադրության ապրանքների առաջմղմանը և հայկական ընկերություններիարտահանման ծավալների մեծացմանը:
Ռուսաստանի Դաշնության և Արևելյան Եվրոպայի խոշորագույն ցուցահանդես «Պրոդէքսպո-2013» համարվում է սննդի ոլորտում գլխավոր իրադարձություններից մեկը:
Ցուցահանդեսը հարթակ է հանդիսանում իմիջի պահպանման և պայմանագրերի կնքման համար, հնարավորություն է տալիս անմիջականորեն շփվել ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքների շուկայում հիմնական ներկայացուցիչների հետ, ծանոթանալ ոլորտի նորություններին և զարգացման միտումներին: Նախորդ տարի «ՊրոդԷքսպո-2012» ունեցել է 2191 մասնակից, այդ թվում 784 ընկերություն 55 երկրներից:

Армянские компании впервые примут участие в 20-ой международной выставке продуктов питания, напитков и сырья для их производства – «PRODEXPO 2013», которая пройдет в Москве 11-15 февраля.
Организационные вопросы участия армянских компаний на этой крупнейший в России и Восточной Европе международный выставке взяли на себя Армянское агентство развития (ААР) и Фонд развития сельских местностей Армении (FREDA).
Армянские компании, среди которых «Эдвард Груп» товарным знаком «365 вин», «Сис Натурал», пищевой комбинат «Арарат» и другие, будут представлены на выставке единым павильоном.
Как отмечается в сообщении пресс-службы ААР, экспозиция «Продэкспо-2012» стала рекордной за всю историю проведения выставки. На площади 94470 кв. м свои достижения продемонстрировали2191 участник, в том числе 784 компании из 55 стран мира и 30 национальных экспозиций. Впервые в выставке участвовали компании Македонии, после долгого перерыва с национальной экспозицией также выступали компании Чили.
Выставка «PRODEXPO» — это самая представительная экспозиция первоклассных продовольственных товаров (предназначенных, помимо прочего, для лечебного, профилактического и диабетического питания), технологического оборудования для торговых предприятий, современных материалов и решений для упаковки пищевой продукции.