Հայաստանի հեծանվասպորտի հավաքականը Իջևանում անցկացրել է 15-օրյա հավաք, որին մասնակցել են 10 մարզիկներ: Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյոզալյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ իրենք նախապատրաստվել են այս տարվա մրցաշրջանի բացմանը:
Իսկ բացումը կայանալու է մարտի 8-10-ը Էջմիածնի խճուղում, իսկ այնուհետև` հեծանվահրապարակում: Մայիսին անցկացվելու են Հայաստանի խճուղային և հեծանվահրապարակի առաջնությունները:
«Առաջին միջազգային մրցաշարը, որտեղ մենք մասնակցելու ենք, կայանալու է հունիսին Հոլանդիայում: Այն կոչվում է պատանեկան Օլիմպիական օրեր: Հուլիսի 9-13-ը Պորտուգալիայում անցկացվելու է հեծանվահրապարակի Եվրոպայի առաջնությունը, իսկ հուլիսի 18-ից Չեխիայում մեկնարկելու է խճուղային առաջնությունը»,- ասաց նա:
Այդ մրցաշարերից հետո Հայաստանի ընտրանին կրկին հավաք է անցկացնելու և պատրաստվելու է աշխարհի առաջնությանը, որն ընդունելու է Շոտլանդիան:
«Մրցութային ծրագրում կարող են փոփոխություններ տեղի ունենալ, եթե հովանավորներ լինեն, կկարողանանք ավելի շատ մրցաշարերի մասնակցել, դա հնարավորություն կտա մեր հեծանվորդներին փորձ ձեռք բերել»,- ավելացրեց նա:

Армянская сборная по велоспорту провела в Иджеване 15-дневные сборы, в которых приняло участие 10 спортсменов. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армен Гезалян сообщил, что его подопечные уже турнирному сезону.
Сезон будет открыт 8-10 марта на Эчмиадзинском шоссе, затем – турниром на велотреке. В мае будут проведены первенства по велосипедному спорту на шоссе и на велотреке.
“Первый международный турнир, в котором мы примем участие состоится в июне в Голландии. Он называет Молодежные олимпийские дни. 9-13 июля в Португалии пройдет Первенство Европы по велоспорту, а 18-го июля в Чехии стартует первенства по велосипедному спорту на шоссе”, – сказал Армен Гезалян.
После этих турниров сборная Армении снова проведет сборы и будет готовиться к мировому первенству, которое пройдет в Шотландии. “В турнирных программах еще могут произойти изменения, если у нас будут спонсоры, то мы сможет принять участие и в других турнирах, что предоставит нашим спортсменам набрать опыт”, – добавил он.