ԵՄ հետ Ազատ առևտրի մասին համապարփակ պայմանագրին միանալու շուրջ բանակցությունների հերթական չորրորդ փուլն անցավ փետրվարի 5-7 Բրյուսելում: Կողմերին հաջողվեց ճշտել մանրամասները 5 գլուխների շուրջ՝ առևտրի տեխնիկական խոչընդոտների վերացում, պետգնումներ, վեճերի կարգավորում, մաքսային գործընթացների ներդաշնակեցում:
Ինչպես հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը, ԵՄ հետ Ազատ առևտրի պայմանագրին միանալու շուրջ բանակցությունների հերթական փուլը կանցնի Երևանում 2013թ. ապրիլին:
TWINNING և ТAIEX գործիքները նպաստում են ՀՀ և ԵՄ անդամ-երկրների հանրային կառավարման մարմինների անմիջական համագործակցությանը և օժանդակում ՀՀ օրենսդրության մոտարկմանը ԵՄ չափանիշներին: Այդ մասին դեկտեմբերի 21-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է SATTO` «Աջակցություն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ԵՄ ծրագրերի բաժնին` TWINNING և ТAIEX գործառույթների իրականացմանը» ծրագրի ղեկավար Պատրիկ Մունիե-Լոմպրենը: Նրա խոսքով, Հայաստանի պետական կառույցների հետ ԵՄ փորձագետների խորհրդատվական աջակցությունը կոչված է աջակցել Հայաստան-ԵՄ Ասոցիացման համաձայնագրի ու Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի վերաբերյալ իրականացվող բանակցությունների գործընթացին:
Իր հերթին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը հաղորդել է, որ 2009-ից Հայաստանում իրականացվել են ТAIEX ավելի քան 70 ծրագրեր, իրագործման գործընթացում են գտնվում TWINNING 18 ծրագրեր: Այդ ծրագրերի թիրախային ուղղությունների շարքում նա նշել է սննդամթերքի անվտանգության, մտավոր սեփականության պաշտպանության, հարկային և մաքսային վարչարարության բարելավման ոլորտները:
TWINNING և ТAIEX ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմել է 2 մլն եվրո:
Գարեգին Մելքոնյանը նաև հավելել է, որ 2013-2014թթ. Հայաստանում կշարունակվի TWINNING և ТAIEX նոր ծրագրերի մշակումը և իրագործումը:

Brussels hosted the fourth stage of Armenia-EU talks on joining the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) agreement on Feb 5-7, with details on facilitation of technical barriers in trade, procurement, transparency, dispute resolution and harmonization of customs processes specified.
According to Armenian deputy minister of economy Garegin Melkonyan, the next stage is slated for mid-April 2013.
On its path to European integration, Armenia has adopted a number of instruments of EU technical assistance, including the TWINNING and ТAIEX programs, aimed at bringing RA legislation in line with that of the EU.
The results of a 4-year “Support to Armenian Programme Administration Office for Twinning and TAIEX Operations” Project (SATTO) were summarized today, Feb 12 in Armenia.
The overall objective of the SATTO project was to support the capacity of Armenia to make the best use of EU assistance and in particular of the Institutional Twinning and TAIEX instruments. This cooperation is accompanying the process of Association with the EU and the establishment of a Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA)
Over 70 ТAIEX Programs were implemented in Armenia since 2009, with 18 Twinning programs currently in progress. Food security, intellectual property, boosting of tax and customs administration are among the fields the projects target.
The total cost of Twinning and ТAIEX operations implemented in the past 4 years amounted to euro 2 mln.