Դեղագործության ոլորտում 2012թ. տվյալնելով Հայաստանում գրանցվել է 10-12 տոկոս աճ 2011թ. համեմատ: Վերջնական արդյունքները դեռ չեն ամփոփվել, սակայն, ըստ նախնական տվյալների, արտահանման աճն այդ ոլորտում 2012թ. 30 տոկոս է կազմել նախորդ տարվա համեմատ:
«Լիկվոր» դեղագործական ընկերությունը, լինելով ոլորտի առաջատարը, ըստ տնօրեն Սերգեյ Մաթևոսյանի, ավելացրել է արտահանման ծավալը 2012թ. 40 տոկոսով 2011թ. համեմատ կամ 1,7 դոլարով: Ընդ որում արտադրության աճը կազմել է 35 տոկոս:
Անդրադառնալով 2013թ. ծրագրերին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Սերգեյ Մաթևոսյանն ասել է, որ ընկերությունը մտադիր է նոր դեղամիջոցներ արտադրել և ավելացնել արտահանումը երրորդ երկրներ: «Մենք մեր հատվածն ենք գտնել Եմենի շուկայում մեր ակնաբուժական դեղամիջոցների համար»,-ասել է նա:
1991 թ. հիմնադրված ընկերությունն իրականացնում է ներերակային (կաթիլային)` 100-3000մլ տարողությամբ, ներարկման` 1-20մլ տարողությամբ և ակնաբուժական ստերիլ դեղամիջոցների արտադրություն` 5 և 10մլ տարողությամբ, որի անվանացանկը պարունակում է մոտ 60 անուն դեղորայք և ընդգրկում է շուրջ 30 դեղագիտական խմբեր: 2012թ.-ի 9 ամիսների արդյունքներով ընկերության մասնաբաժինը կազմում է Հայաստանում արտադրված դեղամիջոցների ծավալի 37, իսկ արտահանված դեղորայքինը` 38 տոկոսը:
Ընկերության արտադրանքի մոտ 53 տոկոսն արտահանվում է Վրաստան, Ռուսաստանի Դաշնություն, Մոլդովա, Բելառուս, Ղազախստան, Տաջիկիստան, Թուրքմենստան և այլ երկրներ: Ներկայում ընկերությունում աշխատում է 124 մարդ` 175 հազար դրամ միջին աշխատավարձով:

В фармацевтической сфере Армении по итогам 2012 года зафиксирован рост на 10-12% по сравнению с 2011 годом. Пока не подведены окончательные данные, но по предварительным подсчетам рост экспорта фармацевтической продукции из Армении в 2012 году составил 30% по сравнению с предыдущим годом.
Фармацевтическая компания «Ликвор» – лидер сферы, по словам директора Сергея Матевосяна, нарастила объемы экспортных поставок в 2012 году по сравнению с 2011 годом на порядка 40% или 1,7 млн долларов. При этом рост производства в компании составил порядка 35%.
Касаясь планов на 2013 год, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Сергей Матевосян сообщил, что компания намерена приступить к производству новых препаратов и нарастить объемы экспорта в третьи страны. «Мы нашли нишу, в частности, на рынке Йемена по поставкам туда наших офтальмологических препаратов», – сказал он.
По итогам 9 месяцев на долю компании приходиться 37% от общего объема произведенных в республике лекарств, и 38% от – экспортирующих. 53% произведенной компанией продукции было экспортировано в Грузию, Россию, Молдову, Казахстан, Таджикистан, Туркменистан и другие страны. В компании работает 124 человека, средняя зарплата которых составляет 175 тыс. драмов.