Դեռ 2011թ. կառավարությունը հաստատեց Արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությունը: Ռազմավարության մեջ երեք փուլ է նշված, որոնք պետք է ապահովեն 11 ուղղությունների զարգացումը: Բոոլոր ընդգրկված ուղղությունների համար նախատեսված են առանձին հայեցակարգեր, որոնք առաջին երեք ուղղությունների համար՝ կոնյակագործություն, դեղագործություն և ճշգրիտ ինժեներիա, արդեն իսկ մշակված են:
Արդեն մեկ տարի է, ինչ կառավարությունն իրականացնում է ծրագիրն ու անհրաժեշտ կառույցներ է ստեղծում իրականացման համար: Կառավարությունն ակնկալում է, որ ծրագրի իրականացմամբ հնարավոր կլինի արդյունավետ կազմակերպել արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի 2013 թ. աշխատանքը։
Հաջորդ որոշմամբ կառավարությունը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը լիազորել է ձևավորել աշխատանքային խումբ «Արտահանման ֆինանսավորման ապահովագրական կազմակերպություն» (ԱՖԱԿ) ՓԲԸ հիմնադիր փաստաթղթերի կազմման, ընկերության գրանցման և արտոնագրման համար անհրաժեշտ գործընթացների իրականացման նպատակով։ ԱՖԱԿ-ի ստեղծումը համահունչ է ՀՀ կառավարության որդեգրած արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական ռազմավարությանը։ Որպես արտահանում իրականացնող ընկերությունների աջակցման նոր գործիք` ԱՖԱԿ-ի հիմնական գործառույթն արտահանման վարկերի ապահովագրման գործիքի տրամադրումն է։ Նորաստեղծ կազմակերպությունն արտահանողին կամ նրան ֆինանսավորող բանկը կապահովագրի վարկառուի /փոխառուի/ գնորդի չվճարման ռիսկից, բանկերի համար կստեղծի ապահովման նոր միջոցներ, կիջեցնի արտահանման ֆինանսավորման տոկոսադրույքները և կընդլայնի ծածկույթը։ Ընկերության միակ բաժնետերը կլինի պետությունը, իսկ մեգականոնակարգորղի դերում հանդես կգա Կենտրոնական բանկը:
Արդյունավետ գործողությունների արդյունքում արդյունաբերության աճը Հայաստանում 2012թ. կազմեց 8,8 տոկոս, իսկ արդյունաբերական արտադրության ծավալը անցնող տարում կազմեց 1 տրլն դրամ: Զգալի աճ արձանագրվեց վերամշակող ճյուղում, ապագայում կներառվեն գինեգործությունն ու թեթև արդյունաբերությունը: Հարկ է նշել, որ 2013թ. արդյունաբերական ոլորտում աճն ակնակալվում է 9,2 տոկոսի սահմաններում: Խնդիր է դրված այդ ցուցանիշը հասցնել 20-21 տոկոսի: ՀՀ արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների հիմնական նպատակն է երկարաժամկետ հեռանկարում տնտեսական աճի նոր շարժիչ ուժերի ձևավորումը։
Միջոցառումների իրականացման պետական աջակցության 2013 թ. ծրագրի համար հատկացվել է 545 մլն դրամ, որից մոտ 328 միլիոնը կուղղվի հանրաճանաչ միջազգային արդյունաբերական ոլորտի կազմակերպությունների ներգրավման, արտադրական գործունեության վարկավորման սուբսիդավորման, հայկական ապրանքների նպատակային շուկաներում այդ ապրանքների առաջմղման և ներկայացման, միջազգային սերտիֆիկացման համաֆինանսավորման, միջազգային ցուցահանդեսների մասնակցության ապահովման և այլ նպատակների։
Կառավարությունը պատրաստ է առարկայորեն օժանդակել այն ձեռնարկություններին, որոնք ի վիճակի են էապես ավելացնել իրենց արտադրանքի ֆիզիկական և արտահանման ծավալները։ Այս մասին այսօր հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության նիստում: Նա ասել է նաև, որ բոլոր այն ձեռնարկությունները, որոնք ունեն նման կարողություններ և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը հայտ կներկայացնեն, կստանան պետական օժանդակություն: «Այսինքն, մենք ունենք բազմաթիվ գործիքներ, որոնք նկարագրված են այս փաստաթղթում և ավելին՝ կարող ենք տրամադրել նաև լրացուցիչ օժանդակություն, որը դուրս կգա այս 545 մլն դրամի շրջանակից, բայց եթե մենք վստահ լինենք, որ մեր ձեռնարկություններն էապես ավելացնելու են արտահանման ծավալը։ Այնպես որ, ցանկացած ձեռնարկություն, որն այդ կարողությունն ունի, կարող է դիմել էկոնոմիկայի նախարարություն»,-ասել է վարչապետը։

Еще в 2011 года утвердило Стратегию экспортоориентированной индустриальной политики. В стратегии обозначены три этапа, которые обеспечат развитие по 11-ти отраслевым направлениям. Для всех включенных в документ направлений предусмотрены отдельные концепции, и по линии первых трех из них – коньячного дела, фармацевтики и точной инженерии, они уже разработаны.
Вот уже год правительство поэтапно реализует программы и создает необходимые структуры для ее реализации. Уже создан Фонд развития промышленности. Совет попечителей, являющийся высшим органом Фонда развития промышленности, состоит из девяти членов – пятерых постоянных (заместители министров экономики, финансов, сельского хозяйства, здравоохранения и территориального управления) и четырех временных, представляющих общественный и частный сектор. Фонд станет главным оператором при осуществлении мероприятий по программам государственного содействия, предусмотренным стратегией экспортоориентированной промышленной политики. Его цель – осуществление и координация шагов, направленных на реализацию инновационных программ и развитие промышленности, помощь в повышении конкурентоспособности промышленных предприятий, стимулирование диалога и сотрудничества между государством и частным сектором.
Помимо этого будет создано экспортное страховое агентство. Организация призвана стать серьезным элементом правительственной политики по поддержке экспорта отечественной продукции. Единственным акционером страховой компании выступит государство, ее деятельность будет находиться под жестким регулированием мегарегулятора в лице Центрального банка согласно закону о страховании. Стратегия развития экспортного страхового агентства, которое может заработать уже к концу 2013 года, согласно международной практики, основана на страховой поддержке экспорта товаров и услуг армянского производства, необходимости развития современной системы финансирования экспорта, поддержкой экспортоориентированных предприятий. Экспортное страховое агентство призвано выдавать исключительно страховые гарантии и исключительно отечественным экспортерам любых товаров и услуг.
В результате оперативных шагов рост сферы промышленности в Армении в 2012 году составил 8,8%, а объем промышленного производства в республике за ушедший год впервые превысит 1 трлн. драмов. Значительную роль в росте сферы промышленности имеет перерабатывающая промышленность, и в будущем будут затронуты новые отрасли, такие как легкая промышленность и виноделие. Надо отметить, что в 2013 году рост в промышленной сфере ожидается на уровне 9,2%, что за последние годы существенно повысилась также доля промышленности в ВВП. Правительство поставило перед собой задачу значительно улучшить это соотношение и довести, как минимум, до 20-21% в ВВП. За последние годы этот показатель вырос, если ранее он составлял 12-13%. Это сделает нашу экономику более сбалансированной. Армения сможет превратиться в страну-производителя и экспортера.
Правительство Армении готово предложить помощь всем предприятиям, которые в состоянии расширять свое производство и нарастить объемы экспорта. С таким заявлением сегодня на заседании правительства выступил премьер-министр Армении Тигран Саркисян. С целью оказания поддержки предприятиям правительство может применить широкий инструментарий, а те предприятия, у которых имеется потенциал роста объемов производства и экспорта, могут представлять заявки в Министерство экономики. Поскольку впервые правительство Армении выделило из госбюджета более 500 млн драмов для оказания содействия в развитии промышленности. Выделенные средства пойдут на страхование рисков экспортеров в качестве предоставления госгарантий, субсидирование кредитов, продвижение продукции местного производителя на внешние рынки и иные мероприятия.