Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 14-ին ընդունել է Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ, միջազգային գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանին:
Հանդիպմանը, որին մասնակցում էին ԼՂՀ կրթության և գիտության նախարար Սլավա Ասրյանը և սպորտի պետական կոմիտեի նախագահ Ռազմիկ Հովսեփյանը, քննարկվել են Արցախում շախմատի զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել դպրոցներում շախմատի դասավանդմանը, ինչը, նախագահի բնութագրմամբ, կարևոր է ինչպես այդ մարզաձևի, այնպես էլ մատաղ սերնդի մտավոր ու վերլուծական կարողությունների զարգացման տեսանկյուններից:

On February 14, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan met with the first vice-president of the Armenia Chess Federation, international grandmaster Smbat Lputyan.
Issues related to the development of chess in Artsakh were in the focus of the discussion, with special attention attached to chess classes at schools, vital to the intellectual and analytical abilities of the younger generation.
NKR minister of education and science Slava Asryan and chairman of the state sports committee Razmik Hovsepyan partook in the meeting, Central Information Department at the Artsakh President's Office reported.