ԱՄՆ-ում աճուրդի են դրվել Ջոն Լեննոնի մարդասպան Մարկ Դևիդ Չեպմենի երեք նամակները՝ 75 հազար դոլարով, հայտնում է CNN-ը:
Նամակները Չեպմենը գրել է Սթիվեն Սպիրոյին, ոստիկանին, որը ձեռնաշղթաներ անցկացրեց նրա ձեռքերին ողբերգության վայրում: 1980թ. դեկտեմբերի 8-ին հանցագործը հինգ անգամ կրակեց երաժշտի մեջքին, երբ նա կնոջ՝ Յոկո Օնոյի հետ, վերադառնում էր տուն ձայնագրության ստուդիայից: 25 րոպեից Լեննոնը մահացավ արյան կորստից:
Չեպմենը չփորձեց փախչել, ոստիկանները գտան նրան նույն վայրում Սելինջերի վեպն ընթերցելիս: Նամակներում, որոնք նա գրել է 1983թթ., նա կոչ է անում ոստիկանին նույնպես կարդալ այդ գիրքը:
Դատարանը Լեննոնին մեղսունակ ճանաչեց, չնայած նրա հակվածությանը ինքնասպանությանն ու հոգեբանական բուժմանը, դատապարտելով ցմահ բանտարկության:
Մարդասպանը, որն այժմ 57 տարեկան է, դեռ հույս ունի, որ դուրս կգա բանտից: 30 տարի շարունակ նրան այցելում է նրա կինը, հայտնում է «Փրայմ» գործակալությունը:

Four letters that John Lennon's killer wrote to the New York City police officer who arrested him are on sale through a Los Angeles auction house, Belfast Telegraph reported.
The letters from Mark David Chapman to Stephen Spiro are for sale starting at a fixed price of 75,000 dollars (£49,000) , says Gary Zimet, owner of Moments in Time.
Mr Zimet says he's selling the letters on behalf of Mr Spiro, who arrested Chapman on December 8, 1980, shortly after Lennon was shot outside his Manhattan building.
In the letters from 1983, Chapman asks for help locating his copy of The Catcher in the Rye, the novel he was reading when he was arrested.
In August, the 57-year-old Chapman, who is serving a sentence of 20 years to life, was denied parole for the seventh time.