Ըստ կառավարության սերմնաբուծության և սերմարտադրության զարգացման ծրագրի 2010-2014թթ. նախատեսվում է Հայաստան ներկրել ցորենի էլիտային տեսակներ, ինչը 2014թ. կապահովի 3000-3500 տոննա էլիտար ցորեն, որը հետագայում կբաժանվի գյուղացիներին: 2011թ. ծրագրի շահառուները 250 հազար էին: 2011թ. աշնանը ցանքատարածությունները հասցվեցին 3667 հեկտարի: 2011-ին արտադրվել է 440 հազար տոննա ցորեն, նախորդ տարվա 326 հազար տոննայի դիմաց:
2012թ. հատիկավորների բերքը Հայաստանում աճեց 20-25 հազար տոննայով: Սերմնաբուծության զարգացման ծրագրով 2012-ին Հայաստանը ստացավ 640 տոննա էլիտար, 20 տոննա սուպերէլիտար և 2 200 տոննա առաջին վերարտադրության ցորենի սերմեր: Ամեն տարի Հայաստանում իրացվում է 650-720 հազար տոննա հատիկավորներ, որոնցից միայն սննդի նպատակով՝ 435-450 հազար տոննա: Պակասուրդը համալրվում է ներկրման արդյունքում, որի ծավալը վերջին 5 տարում է կազմել է 380-420 հազար տոննա:
Հողօգտագործողներին օժանդակելու նպատակով կառավարությունը փետրվարի 21-ին նոր ծրագիր է հաստատել: Ակնկալվում է, որ ծրագրի իրականացման շնորհիվ կավելանան ցանքատարածությունը և համախառն բերքը, գյուղացիական տնտեսությունների եկամուտը։ 2013 թ. գարնանացանի իրականացման գործում հողօգտագործողներին աջակցություն ցուցաբերելու և սերմացուի պահանջարկը մասամբ բավարարելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը հաստատել է 2013 թ. գարնանացանի համար գարու, եգիպտացորենի, առվույտի և կորնգանի արտադրության զարգացման ծրագիրը, որի համաձայն արտերկրից և տեղական սերմնարտադրող կազմակերպություններից ձեռք կբերվի և գյուղացիական տնտեսություններին կտրամադրվի 850 տ գարնանացան գարու, 11 տ եգիպտացորենի, 37 տ առվույտի և 530 տ կորնգանի սերմացու։
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ սա կառավարության կարևորագույն ծրագրերից է։ «Մենք շարունակում ենք բարձրորակ սերմեր ներկրել Հայաստանի Հանրապետություն, և հասկանալի է` արտադրողականության աճ ենք ապահովում դրա շնորհիվ, – շեշտել է վարչապետը։ – Հայտերն ստացել ենք մարզպետներից, պահանջարկը գնահատվել է։ Գինը, որով մենք տալու ենք` հաշվի առնելով ներքին հանրապետական գները, շուկայականից ցածր է, և շուրջ 40 տոկոսով մենք փաստորեն սուբսիդավորում ենք։ Այս անգամ առանձնահատկությունն այն է, որ մեծ ծավալի կորնգան ենք ներկրում` առաջին անգամ շուրջ 530 տոննա, որը հիմնականում որպես կեր է օգտագործվում և որն էապես փոխելու է իրավիճակը»։

Программа по развитию семеноводства в Армении предусматривает в период с 2010 по 2014 годы импорт семян пшеницы элитных сортов, что обеспечит к 2014 году наличие 3000-3500 тонн элитной пшеницы, которая в дальнейшем будет распределена среди фермеров. В 2011 году общее число бенифицариев программы развития семеноводства составило 255, и осенью 2011 года был осуществлен посев на 3667 гектарах. В 2011 году было произведено 440 тыс. тонн зерна, по сравнению с 326 тыс. тонн в прошлом году.
В 2012 году урожай зерновых в Армении в 2012 году вырос на 20-25 тыс. тонн. В рамках программы развития семеноводства в 2012 году Армения получила 640 тонн элитных, 20 тонн суперэлитных и 2 200 тонн семян первой репродукции.
Ежегодно в Армении используется 650-720 тысяч тонн зерновых, из которых только для продовольственных целей – 435-450 тысяч тонн. Дефицит восполняется за счет импорта, объем которого за последние пять лет ежегодно составлял 380-420 тысяч тонн.
С целью оказания содействия землепользователям по обеспечению семенами в весенний посевной период правительство Армении на заседании 21 февраля утвердило программу развития зерновых культур. Согласно утвержденной программе, будет приобретено и роздано фермерским хозяйствам 850 семян ячменя, 11 тонн семян кукурузы, 37 тонн люцерны и 530 тонн эспарцета. Ожидается, что в результате реализации программы увеличатся посевные площади и общий урожай, что приведет к увеличению доходов фермеров.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что программа развития семеноводства является одной из важнейших для правительства страны. «Мы продолжаем импортировать высококачественные семена в Армению, что позволит обеспечить рост производительности», – подчеркнул он.
Глава правительства сообщил, что для оценки спроса была собрано информация из областных администраций. Что же касается цены, то по заверению Саркисяна, она будет ниже среднерыночной по республике, поскольку правительство намерено просубсидировать 40% этой стоимости.