Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը մեծ փոփոխություններ չի ակնկալում տնտեսության մեջ հետընտրական շրջանում: «Գտնում եմ, որ վերընտրված իշխանությունը միայն մանևրելու է առկա տնտեսական ծրագրերի միջև և «կոսմետիկ» փոփոխություններ է կատարելու, մեծ ռիսկերի չգնալով»,-ասել է նա փետրվարի 22-ի մամլո ասուլիսում:
Միաժամանակ Մակարյանը գտնում է, որ կառավարությունը պետք է սեփական ծրագրով առաջնորդվի, ոչ թե նախագահի նախընտրական ծրագրով, առավել ևս, որ Սահմանադրությունը գործադիր մարմնին օժտում է նման լիազորություններով: Իսկ վերընտրված նախագահին նա խորհուրդ տվեց ամեն օր հիշել ՀՀ Սահմանադրության 49 հոդվածը, որտեղ ասվում է, որ «ՀՀ նախագահը հանդիսանում է Հանրապետության անկախության, տարածքային ամբողջականության ու անվտանգության երաշխավորը:
Իր հերթին կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը նշեց, որ Հայաստանը պետք է հասկանա, թե ինչպիսին է ցանկանում լինել 5, 10 տարի հետո և ըստ այդմ մշակի իր զարգացման հիմնական ուղին: «Հայաստանի տնտեսությունը չի զարգանում, այս պարագայում կարելի է խոսել միայն աճի կամ անկման մասին»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ տնտեսական ծրագիրը պետք է ձգտի որակական ցուցանիշներ ապահովել, ոչ թե քանակական:

22 Февраль 2013 - 10:14 AMT
Правительство переизбранного президента Сержа Саргсяна лишь внесет «косметические» изменения в экономику Армении – эксперт
Председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян не ожидает больших изменений в экономике Армении в поствыборный период. «Считаю, что переизбранная власть будет лишь маневрировать существующими экономическими программами и сделает «косметические» изменения и не будет подвергать себя большим рискам», – сказал он 22 февраля на пресс-конференции в Ереване.
Одновременно Гагик Макарян считает, что правительство страны должно основываться на собственной программе, а не руководствоваться предвыборной программой президента Армении, тем более, что Конституция наделяет исполнительную власть такими полномочиями. Переизбранному же президенту председатель Республиканского союза работодателей Армении посоветовал каждый день помнить о статье 49 Конституции РА, в которой говорится о том, что «Президент Республики является гарантом независимости, территориальной целостности и безопасности Республики».
В свою очередь эксперт в области управления Арутюн Месробян подчеркнул, что Армения должна понять, какой она хочет быть через 5 лет, через 10 лет и в соответствие с этим выработать основной путь развития. «В экономике Армении не наблюдается развития, в ней можно только говорить о росте или спаде», – подчеркнул он, добавив, что экономическая программа должны стремиться к обеспечению качественных показателей, а не количественных.