Անկասկած, հետընտրական իրավիճակը Հայաստանում անդրադառնում է ներդրողների վարքագծի վրա, սակայն որոշ ժամանակ անց կյանքը կրկին իր հունի մեջ է մտնում: Նման կարծիք է հայտնել Հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, 2012թ. օտարերկրյա ներդրումների ծավալը Հայաստանում կազմել է 350 մլն դոլար կամ ՀՆԱ մոտ 3 տոկոսը, ինչը ցածր ցուցանիշ է, քանի որ Եվրոպայի երկրներում այն հասնում է ՀՆԱ 30 տոկոսի: «Նման ցածր ցուցանիշը իշխանության վարած քաղաքականության արդյունք է»,-ասել է նա: Փորձագետը հույս է հայտնել, որ արդյունաբերության զարգացմանն ուղղված կառավարության որդեգրած քաղաքականությունը կշտկի իրավիճակը:
Տնտեսության մեջ, որտեղ կան օլիգոպոլիաներ ու մենաշնորհներ, և առավել ևս, եթե դրանք մոտ են իշխանություններին, ներդրումներ լինել չեն կարող, վստահ է կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը: Ըստ նրա, ավելին, նման տնտեսության մեջ չի կարող տնտեսական բնույթի գնաճ լինել: Որպես օրինակ նա բերել է շաքարի գները, որի գնային տատանումները համաշխարհային շուկայում չեն համապատասխանում հայկական շուկայի իրողություններին: Նա նշել է նաև, որ ընտրություններից հետո Հայաստանի սննդամթերքի շուկայկում ավանդական գնաճ կարձանագրվի:
Իր հերթին «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագիտության դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը հավելեց, որ երկրում հակամենաշնորհային պայքարը դեռևս թույլ է, չնայած, որ որոշ առաջընթաց կա ՀՏՄՊՊՀ աշխատանքում: Նա լավատեսորեն նշել է, որ եթե վերընտրված իշխանությունն իրականացնի իր քաղաքականությունը, ապա Հայաստանի տնտեսության մեջ առաջխաղացում կլինի:

22 Февраль 2013 - 10:52 AMT
Арутюн Месробян: Монополизированная экономика не может быть привлекательной для иностранных инвесторов
Поствыборная ситуация, сложившаяся в Армении, безусловно, отражается на поведении инвесторов, однако спустя определенное время жизнь войдет в свою колею. Такое мнение на пресс-конференции в Ереване высказал председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян. По его словам, по итогам 2012 года объем иностранных инвестиций в экономику Армении составил 350 млн долларов или порядка 3% от ВВП, что является «достаточно низким показателем», поскольку в странах Европы это соотношении достигает 30%. «Такой низкий показатель является результатом реализуемой властями политик», – сказал он. При этом Вазген Сафарян высказал надежду, что взятый правительством курс на развитие промышленности изменит ситуацию.
В экономике, где есть олигаполисты и монополисты, тем более, приближенные к власти, не может быть инвестиций, уверен эксперт в области управления Арутюн Месробян. Более того, по его словам, в такой экономике, не может быть инфляции, носящей экономический характер. Эксперт привел пример цен на сахар, когда их корреляция на мировых рынках не соответствует реалиям на армянском рынке. Касаясь поведения цен на потребительском рынке Армении в поствыборный период, Месробян сказал, что они традиционно повысятся.
Со своей стороны руководитель исследовательского центра «Альтернатива», доктор экономических наук Татул Манасерян добавил, что в стране пока слаба антимонопольная борьба, несмотря на то, что уже чувствуется небольшой прогресс в работе Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении. Экономист с оптимизмом смотрит на то, что если переизбранная власть реализует свою политику, то в экономике Армении будут наблюдаться сдвиги.