Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄՁ ԶԱԿ) փետրվարի 25-ին հավաստագրեր է հանձնել 35 սիրիահայ, որոնք մասնակցել են «Հաջող սկիզբ» դասընթացներին: Ինչպես ասել է կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարազդատ Կարապետյանը, յոթ սիրիահայեր արդեն սկսել են իրենց գործը, առաջիկա օրերին նրանց կմիանան ևս 20, ինչպես նաև աշխատանք է տարվում սիրիացիների երրորդ խմբի հետ, որոնք մտադիր են իրենց գործը հիմնել հայրենիքում: Սիրիահայերը բացել են կարի արտադրամաս, հին կահույքի վերանորոգման արտադրամաս, տեխսպասարկման կետ: Կան նաև նորարարական ձեռնարկություններ, որտեղ արտադրում են, օրինակ, բարձր ճնշման պոմպեր:
Վարազդատ Կարապետյանը հավելել է, որ պետությունը մոտ 100 մլն դրամ է հատկացրել սիրիահայ գործարարներին աջակցելու համար, որից 5 մլն դրամն արդեն իրացվել է:
Իր հերթին էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը հույս է հայտնել, որ սիրիահայերը ոչ միայն բնակություն կհաստատեն Հայաստանում, այլ կկարողանան նաև գործարարությամբ զբաղվել և իրենց ավանդը ներդնել Հայաստանի զարգացման գործում:

Small and Medium Entrepreneurship Development National Center (SME DNC of Armenia) presented certificates to 35 Syrian Armenians, who attended series of “Good start” seminars.
As the executive director of the center Varazdat Karapetyan said, seven Syrian Armenians already started their businesses in such fields as old furniture restoration, production of high-pressure pumps, sewing workshop, etc, with 20 others to join them in the near future.
Mr Karapetyan further noted that the government allocated about AMD 100 mln as outreach to Syrian Armenian businessmen, with AMD 5 mln already spent.
Economy Minister Tigran Davtyan, in turn, voiced hope that Syrian Armenians will start businesses and contribute to the development of Armenia.