Օլիմպիական խաղերի կրկնակի չեմպիոն, Եվրոպայի վեցակի հաղթող, աշխարհի եռակի չեմպիոն և Բուլղարիայի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Նազարյանը փետրվարի 27-ից սկսելու է հացադուլ` ի պաշտպանություն ըմբշամարտը Օլիմպիական խաղարի ծրագրից չհանելուն: Հացադուլը նա շարունակելու է մինչև մարտի 25-ը` ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության ավարտը:
«Ես 15 տարի ելույթ եմ ունեցել, բազմաթիվ մեդալներ եմ նվաճել և թույլ չեմ տա, որ նման բան տեղի ունենա: Դա կնշանակի, որ մեր նվաճումները իրենց արժեքը կկորցնեն: Ես Օլիմպիադայի եռակի չեմպիոն եմ ու գիտեմ այդ բարձունքում հայտնվելու գինը: Դրա համար եմ ես նախաձեռնել նմանատիպ ակցիա, միայն հեղուկներ եմ խմելու»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Նազարյանը:
Օլիմպիական չեմպիոնի խոսքով, նա դժվարություն չի ունենա հացադուլի ընթացքում, քանի որ իր կարիերայում հաճախակի է 18-25 կգ քաշ գցել: Նա ավելացրեց, որ իր որոշմանը դրական են վերաբերվել Բուլղարիայի ըմբշամարտի ֆեդերացիայում: «Մեր ֆեդերացիայի նախագահն էլ Օլիմպիական չեմպիոն է և իր մեդալը ի նշան բողոքի ուղարկել է ՄՕԿ: Մենք ամեն ինչ անում ենք ըմբշամարտը Օլիմպիադայում պահելու համար: Ես համոզված եմ, որ այդ մարզաձևը, ինչպես տարիներ շարունակ եղել է խաղերի ծրագրում, այդպես էլ կմնա: Այն ամենակտիվ ու լավ մարզաձևն է ու պետք է շարունակի զարգանալ»,- ընդգծեց նա:
Հացադուլին զուգահեռ նա Բուլղարիայի հավաքականին պատրաստելու է Եվրոպայի առաջնությանը և գտնում է, որ իր աշխատանքը դրանից որևէ կերպ չի տուժի:

Two-time Olympic Champion, six-time European Champion and three-time World Champion, famed Armenian wrestler Armen Nazaryan has announced a decision to go on hunger strike starting Feb 27, protesting IOC recommendation to drop wrestling from 2020 Olympics.
“I’ve won different medals throughout my wrestling career. I won’t let such a thing happen. That would mean our achievements will lose their value. I initiated the action for the purpose,” Nazaryan told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to the Olympic champion, he won’t face any difficulties during the hunger strike, as he often lost 18-25 kg in his career.
“Bulgarian Wrestling Federation positively assessed my decision. We will do the utmost to keep wrestling in the Olympic program,” he said, stressing the need for wrestling to continue developing.
Nazaryan said he will train the Bulgarian team for the European Championship, voicing confidence that the hunger strike won’t negatively affect his work.