Ընտրությունների արդյունքները ցույց են տալիս, որ հանրության այն հատվածը, որ դեմ է գործող իշխանություններին, արմատական փոփոխություններ է ցանկանում տեսնել երկրի տնտեսական քաղաքականության մեջ: «Վերընտրված իշխանությունը սխալ կգործի, եթե հաշվի չառնի նրանց կարծիքը»,-հայտարարել է «Հայրենական ապրանք արտադրողների միության» նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը, ելույթ ունենալով մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, նման տրամադրվածությունը պետք է խթանի իշխանություններին վերանայել վարվող քաղաքականությունը:
Միաժամանակ Վազգեն Սաֆարյանը ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ վերջին երկու տարում այդ ուղղությամբ որոշ տեղաշարժ կա: Մասնավորապես, խոսքը գնում է կառավարության մշակած արտահանման խթանմանն ուղղված արդյունաբերական զարգացման ծրագրի մասին: «Դրանք հենց այն քայլերն են, որ սպասում էին կառավարությունից տեղի արտադրողները, մնում է դրանք իրականացնել»,-ասել է նա՝ հույս հայտնելով, որ դրանք հետևողական բնույթ կկրեն:
Առաջիկա փոփոխությունների թվում Սաֆարյանը նշել է հետևյալ քայլերը. արդյունաբերական ակտիվների գույքագրում, արտահանման խթանում ռիսկերի նվազման հաշվին, կառավարության կողմից արտահանմանն ուղղված վարկերի սուբսիդավորում, հարկային բեռի նվազում, հատկապես ՓՄՁ համար, իսկ փոքր բիզնեսի համար՝ հարկերի վերացում, և այլն:
Ըստ Սաֆարյանի, իշխանությունների ուշադրության կենտրունում պետք է լինի նաև գյուղատնտեսությունը, որի զարգացման համար կառավարությունը պետք է սուբսիդավորի ոռոգման ջուրը հեռավոր մարզերում, աջակցի գյուղացիներին մատչելի դիզվառելիք ու պարարտանյութ ձեռք բերելու գործում, որի արտադրությունը պետք է կազմակերպել երկրում, ոչ թե ներմուծել:
Իր հերթին Սպառողների միության նախագահ Արմեն Պողոսյանը հավելել է, որ այսօրվա դրությամբ ՀՀ կառավարությունը օպերատիվ և կարճաժամկետ «կարկտանային» քաղաքականություն է վարում՝ չմտածելով երկրի երկարաժամկետ զարգացման մասին:

27 Февраль 2013 - 10:40 AMT
Результаты выборов показали, что тот сегмент общества, который выступает против действующей власти, хочет видеть коренные перемены в экономической политике страны. «Не учитывать их мнение – будет ошибкой для переизбранной власти», – заявил председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян, выступая на пресс-конференции в Ереване. По его словам, такой настрой должен послужить импульсом для «правящих» на пути пересмотра реализуемой политики.
Одновременно Вазген Сафарян обратил внимание на то, что за последние два года в этом направлении отмечены некоторые сдвиги. В частности, речь идет о разработанной и принятой правительством Армении индустриальной политики, ориентированной на экспорт, а также сопутствующих мероприятиях по ее воплощению в жизнь. «Это именно те шаги, которые ждали от правительства местные производители, остается их материализовать», – подчеркнул он, выразив надежду, что они будут носить последовательный характер.
Среди предстоящих изменений председатель Союза отечественных производителей выделили следующие: инвентаризация промышленных активов, наращивание экспорта за счет сокращения рисков, субсидирование экспортных кредитов со стороны правительства, снижение налогового бремени, особенно для малого и среднего бизнеса, а для микро-бизнеса – полная отмена налогов, стимулирование экпортозамещающее производство и другое.
В центре внимания властей, по мнению Сафаряна, также должно быть сельское хозяйство, для развития которого правительство должно субсидировать воду для орошения, используемую в отдаленных областях республики, продолжить оказывать помощь сельчанам по линии предоставления доступного дизтоплива и удобрений, производство которых следовало бы организовать в самой стране, а не импортировать.
Со своей стороны председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян добавил, что на сегодняшний день правительство Армении ведет оперативную и краткосрочную политику «заплаток», и не думает о долгосрочном развитии страны.