2013 թվականի փետրվարի 1-ից Վրացական երկաթուղին 3,5%-ով թանկացրել է սակագները 20-ֆուտանոց կոնտեյներների փոխադրման համար և հրաժարվել է 40-ֆուտանոց կոնտեյներների տեղափոխման ժամանակ կիրառվող 0,82 չափով նվազեցնող գործակցից:
Հայկական բեռնափոխադրողների համար հնարավոր գնային ճնշումների նվազեցման նպատակով «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը փետրվարին զսպում էր բեռնափոխադրումների սակագների թանկացումը սեփական ռեսուրսների հաշվին: Սակայն ղեկավարվելով Վրացական երկաթուղու հետ կնքված Միջազգային երկաթուղային հաղորդակցությունում գործող կոնտեյներային գնացքի կազմակերպման մասին համաձայնագրով և ձեռքբերված պայմանավորվածություններով՝ 2013 թվականի մարտի 1-ից Հայաստանի տարածքում գործողության մեջ են դրվում նոր սակագներ:
Այսպիսով, սակագինը մեկ 40-ֆուտանոց բեռնված կոնտեյների համար կկազմի 0,96 դոլար մեկ տոննա-կմ համար՝ նախկին 0,78-ի դիմաց, իսկ դատարկ կոնտեյների համար՝ 0,48 դոլար՝ նախկին 0,39-ի դիմաց: Բեռնված և դատարկ 20-ֆուտանոց կոնտեյների համար սակագինը կկազմի համապատասխանաբար 0,56 և 0,28 դոլար մեկ տոննա-կմ համար՝ նախկին 0,54-ի և 0,27-ի դիմաց: Նշենք նաև, որ ՀԿԵ-ն վերջին 3 տարիներին զսպում էր բեռնափոխադրումների սակագների աճը, իսկ սակագներն ավելացվել են միայն 2013 թվականի հունվարի 1-ից, հայտնում է ՀԿԵ մամլո ծառայությունը:

С 1 февраля 2013 года ЗАО «Грузинская железная дорога» на 3,5% увеличило сквозные тарифные ставки на перевозки 20-футовых контейнеров и отменило применение понижающего коэффициента 0,82 на перевозку 40-футовых контейнеров.
С целью снижения ценового давления на грузоотправителей и грузополучателей ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» в течение февраля сдерживало рост ставок на грузоперевозки по территории Армении за счет собственных ресурсов.
Однако, руководствуясь Соглашением об организации контейнерного поезда в международном железнодорожном сообщении с Грузинской железной дорогой и согласно договоренности с грузинскими коллегами, с 1 марта 2013 года на территории Армении также вводятся в действие новые тарифы на контейнерные перевозки.
Таким образом, ставка для 40-футового груженого контейнера составит 0,96 долларов за тонна-км (вместо прежних 0,78), а для порожнего контейнера – 0,48 (вместо прежних 0,39). Для груженых и порожних 20-футовых контейнеров тариф составит соответственно 0,56 и 0,28 долларов за тонна-км, вместо прежних 0,54 и 0,27.
«ЮКЖД проводила политику сдерживания тарифов на грузоперевозки в течение последних 3 лет и ставки были увеличены лишь с 1 января 2013 года», – отмечается в сообщении пресс-службы компании.