Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է վարկերի սուբսիդավորման ծրագիրը, որի նպատակն է աջակցել գյուղացիներին գարնանացանի ու աշնանացանի աշխատանքները կազմակերպելու համար: Ինչպես ասել է գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանը կառավարության այսօրվա նիստից հետո կայացած ճեպազրույցում, այսօրվա դրությամբ արտոնյալ վարկերից օգտվել է մոտ 43 հազար ֆերմերային տնտեսություն 32 մլրդ դրամ ընդհանուր գումարով:
Սերգո Կարապետյանը հավելել է, որ ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ այս ծրագիրը շարունակական է լինելու, իսկ գարնանացանի կազմակերպման համար նախատեսվում է ընդհանուր առմամբ 7,5 մլրդ դրամի արտոնյալ վարկ հատկացնել գյուղացիներին:Ավելին, ըստ նախարարի, ծրագիրը կշարունակվի, և աշնանը գյուղացիները կկարողանան կրկին նույն գումարի վարկեր ստանալ:
Գյուղնախարարը խոստացավ, որ առաջիկայում վարկավորման պայմանները կբարելավվեն ինչպես վարկի նվազագույն չափի, այնպես էլ մարման ժամկետի առումով:2011թ. ապրիլի 1-ի որոշմամբ կառավարությունը արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկեր է տրամադրում տարեկան 14 տոկոս տոկոսադրույքով, որից 4 տոկոսը սուբսիդավորում է պետությունը, առանձին մարզերում՝ նույնիսկ 6 տոկոսը:

Правительство Армении продолжает программу субсидировании кредитов с целью оказания содействия фермерам для организации весенних и осенних работ. Как сообщил министр сельского хозяйства Армении 28 февраля на брифинге в пресс-центре правительства Армении, на сегодняшний день льготными сельхозкредитами воспользовалось боле 43 тыс. фермерских хозяйств на общую сумму в 32 млрд драмов.
Серго Карапетян добавил, что по поручению президента Армении Сержа Саргсяна данная программа будет носить последовательный характер, а для организации весенних работ планируется предоставить льготных сельхозкредитов на общую сумму в 7.5 млрд. драмов.
Более того, по словам министра, в случае необходимости программа будет продолжена, и осень фермеры смогут опять получить субсидированные правительством кредиты на такую же сумму.
Одновременно Серго Карапетян пообещал, что условия кредитования в дальнейшем будут улучшены, как в плане минимального размера кредита, так и срока погашения.
Решением правительства с 1-го апреля 2011 года армянским фермерам предоставляются льготные сельхозкредиты по ставке 14% годовых, из которых 4% субсидирует государство, а в отдельных регионах – 6%.