Հիմք ընդունելով «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ-ի 2011 թ. ֆինանսական արդյունքները` կառավարությունը որոշել է թույլատրել բաժնետոմսերի անվանական արժեքը նվազեցնելու միջոցով ընկերության կանոնադրական կապիտալի նվազեցումը` այն համապատասխանեցնելով 2011 թ. տարեվերջի դրությամբ ընկերության զուտ ակտիվների արժեքին։
Որոշման նախագծի քննարկման ժամանակ նշելով, որ պետական մասնակցությունն ընկերությունում 80 տոկոս է, վարչապետն արծարծել է ձեռնարկության սեփականաշնորհման հարցը։ Տիգրան Սարգսյանը ՊԵԿ-ին հանձնարարել է իրականացնել ԲԲԸ-ի համալիր ստուգում, որպեսզի ճշտորեն որոշվի նրա շուկայական գինը` սեփականաշնորհումն արդյունավետ իրականացնելու նպատակով։
Վարչապետն առաջարկել է քննարկել նաև ընկերության բաժնետոմսերը բորսայի միջոցով վաճառելու հնարավորության հարցը։
«Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ-ն էկոնոմիկայի նախարարությանն է ներկայացրել ծրագիրը, որի հիմքում է այն մեկ այլ գործարանին, առավել շահութաբեր «Երևանի Ոսկերչական գործարան-1 «Գնոմոնին» վաճառելը:

28 Февраль 2013 - 12:38 AMT
Принимая во внимание финансовые показатели ОАО «Ювелирный завод Еревана» за 2011 год, правительство Армении на заседании 28 февраля приняло решение сократить уставной капитал компании, сделав его равным чистым активам.
Чистые активы ОАО «Ювелирный завод Еревана» в конце 2011 г. составили 3,2 млрд. драмов, а уставный капитал – 10,3 млрд. драмов.
С учетом того, что госдоля в заводе составляет 80%, премьер-министр Армении Тигран Саркисян поднял вопрос о приватизации ОАО «Ювелирный завод Еревана».
Глава правительства поручил председателю Комитета по госдоходам Армении провести комплексные проверки на заводе, министру экономики и председателю Центрального банка обсудить возможность продажи акций компании на бирже.
ОАО «Ювелирный завод Еревана» представил Министерству экономики Армении программу, в основе которой лежит продажа завода другой, более прибыльной компании – «Гномон ювелирный завод Еревана – 1».