Մարտի 1-ին Երևանում մեկնարկեց 12-րդ միջազգային Կովկասյան զբոսաշրջային ցուցահանդեսը (Caucasus Travel Show, CTS): Այս տարվա ցուցահանդեսին մասնակցում են ավելի քան 75 կազմակերպություններ, որոնցից 58-ը` ՀՀ 11 մարզերից: Երկօրյա միջոցառման կազմակերպիչներն ակնկալում են այցելուներ Թուրքիայից, Վրաստանից, Հունաստանից, Եգիպտոսից, Արգենտինայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտով հետաքրքրված այլ երկրներից: Ցուցահանդեսին մասնակցում է նաև Զբոսավարների համաշխարհային ֆեդերացիայի նախագահ Ֆելիսիթաս Վրեսինգը:
Զբոսաշրջության ոլորտը գերակա է համարվում Հայաստանում, ասաց Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը միջոցառման բացման խոսքում: Այս ոլորտում աճ է գրանցվում: Նա նշեց, որ ներգնա զբոսաշրջության ոլորտում Հայաստանում 2012թ. 11,3 տոկոս աճ է արձանագրվել կամ 85 հազար զբոսաշրջիկ ավելի 2011 թվականի համեմատ՝ հասնելով 843 330 հազար մարդու: Աճի նման տեմպերի դեպքում Հայաստանը հուսով է, որ առաջիկա երկու տարում այդ ցուցանիշը կհատի 1 միլիոնի սահմանագիծը: 2012թ. Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների մեծ մասը հիմնականում եվրոպական երկրներից էին, մասնավորապես, Գերմանիայից ու Ֆրանսիայից, ակտիվացել են նաև հոսքերն Իսպանիայից: Եվրոպայից հետո Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների քանակով հաջորդում են Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Ճապոնիան ու Իրանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային ցուցահանդեսի անցկացմանը Հայաստանում՝ Արա Պետրոսյանը հույս հայտնեց, որ մարտի 1-ը կարող է խորհրդանշական օր դառնալ զբոսաշրջային ցուցահանդեսների անցկացման համար: Փոխնախարարը նաև ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ այս տարի ընդլայնվել է Caucasus Travel Show-ի մասնակիցների աշխարհագրությունն ու մասնակիցների թիվը, շատ են մասնակիցները ՀՀ մարզերից ու ԼՂՀ-ից: «Դա նշանակում է, որ զբոսաշրջության ոլորտը Հայաստանում զարգացման անդառնալի ուղու վրա է»,-ասել է Արա Պետրոսյանը:
1999 թվականից անցկացվող այս միջոցառումն արդեն դարձել է զբոսաշրջային օպերատորների և զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչների հանդիպման և գործնական կապերի հաստատման հարթակ:
Մասնակցում են նաև զբոսաշրջային գործակալություններ, հյուրանոցներ ու հանգստյան տներ, ավիաընկերություններ, զբոսաշրջային կրթական հաստատություններ, հասարակական կազմակերպություններ, զբոսաշրջության ոլորտը լուսաբանող ամսագրեր ու լրատվական գործակալություններ: Մարտի 1-ից 2-ը ցուցահանդեսի մասնակիցները հնարավորություն կունենան գործնական կապեր հաստատելու զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցող տեղական և միջազգային ընկերությունների հետ: Այս տարի ցուցահանդեսի շրջանակում կկազմակերպվի աշխատանքի տոնավաճառ զբոսաշրջային կրթություն տրամադրող հայաստանյան կրթական հաստատությունների ուսանողների և շրջանավարտների համար, ինչպես նաև միջազգային զբոսաշրջիկների ճանաչողական շրջայց:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել են Ճամփորդական գործակալների հայկական միությունը և Ճամփորդական գործակալների ամերիկյան միության հայկական մասնաճյուղը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հովանու ներքո:

The twelfth international Caucasus Travel Show 2013 launched at the Armenia Marriott Hotel in Yerevan.
Armenian Deputy Minister of Economy Ara Petrosyan, USAID Armenia Mission Director Karen Hilliard, Ambassador of Argentina to Armenia Diego Ernesto Alvarez Rivera, Vice-President of the Armenian Association of Travel Agents Yeghishe Tanashyan, the Head of the Tourism Unit of the Yerevan Municipality Maria Baraghamyan, and the President of the World Federation of Tourist Guide Associations Felicitas Wressnig delivered remarks at the opening ceremony, which was attended by representatives of the Armenian government, the international community, the local tourism industry and other stakeholders.
The Caucasus Travel Show (CTS) is a two-day international tradeshow that promotes tourism opportunities for Armenia and traditionally brings together about 18,000 visitors from the capital Yerevan and other provinces. Since 1999, the CTS has served as a meeting place for local tour operators and other representatives of the sector to establish new partnerships. Besides tour operators, exhibitors include travel agencies, hotels and resorts, airlines, tourism educational institutions, NGOs, tourism-related magazines and information agencies.
This year’s event features 75 exhibitors, of which 58 are from the 11 provinces. Organizers expect international visitors from Turkey, Georgia, Greece, Egypt, Argentina, the United Arab Emirates and other countries interested in Armenian tourism. On March 1 and 2, the exhibitors will have the chance to establish new business contacts with local and international tourism providers, obtain updated information about the field and available tour products, represent their businesses, and sell their tour packages and services.
This year the CTS also features a job fair for students and alumni of Armenian educational institutions specialized in tourism and a familiarization trip for international visitors.
The event is organized by the Armenian Association of Travel Agents (AATA) and the Armenian chapter of the American Society of Travel Agents (ASTA). The USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project is the main partner of the event this year. Through EDMC, USAID is supporting the participation of tourism providers from the provinces, as well as assisting with the job fair and enhancing tradeshow marketing efforts.