Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանի հիմնադիր Հենրիկ Իգիթյանը ծնվել է մարտի 5-ին Թբիլիսիում: Շուտով նրա ծնողները տեղափոխվում են Երևան, որտեղ Լարիկը (այդպես էին անվանում նրան ընկերներն ու ողջ Երևանը) Իգիթյանը 1956թ. ավարտեց Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան օտար լեզուների ինստիտուտի բանասիրական ֆակուլտետը, իսկ 1963թ.՝ Ռեպինի անվան կերպարվեստի, քանդակագործության ու ճարտարապետության ակադեմիայի արվեստագիտության ֆակուլտետը: 196-1971թթ. Իգիթյանն աշխատել է Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում:
1970թ. նա բացեց աշխարհում առաջին Մանկական պատկերասրահն ու նրան կից Գեղագիտական դաստիարակության կենտրոնը (1978թ.), որը նրա մահից հետո ղեկավարում է եղբայրը՝ քանդակագործ Լևոն Իգիթյանը:
Շատերի հիշողության մեջ է մնացել Հենրիկ Իգիթյանի ելույթը ԽՍՀՄ ժողովրդական պատգամավորների առաջին համագումարում Սումգայիթյանի ջարդերից հետո:
Իգիթյանը պարգևատրվել է «Մովսես Խորենացի» և «Մխիթար Գոշ» մեդալներով, ինչպես նաև Լոս Անջելեսի համալսարանի ոսկե մեդալով, 2004թ. արժանացել է Երևանի պատվավոր քաղաքացու կոչմանը:

5 Март 2013 - 09:45 AMT
5 марта в Тбилиси родился Генрих Игитян, основатель Музея современного искусства в Ереване, одного из первых такого рода музеев в СССР. После его рождения семья переехала в Ереван, где Ларик (так его называли друзья и весь Ереван) Игитян в 1956 году закончил филологический факультет Ереванского института иностранных языков им. В.Брюсова, а в 1963 году – факультет искусствоведения в Академии живописи, скульптуры и архитектуры им. И.Е.Репина.
С 1960 по 1971 работал в Национальной картинной галерее Армении.
В 1970 году он создал первую в мире Детскую картинную галерею и при ней Центр эстетического воспитания детей (1978), которым после его смерти руководит брат Левон, скульптор.
Многие помнят выступления Генриха Игитяна на первом съезде народных депутатов СССР после сумгаитской резни.
Игитян был награжден медалями "Мовсес Хоренаци" и "Мхитар Гош", а также золотой медалью Лос-Анджелесского университета, в 2004 году стал почетным гражданином Еревана.