ՖԻՖԱ նախագահ Զեպ Բալտտերը քննադատել է ԱԱ-2022 Քաթարում ձմռանն անցկացնելու գաղափարը: Ըստ նրա, այդ մասին խոսք լինել չի կարող:
«Իմ գլխավոր պարտականությունն է պաշտպանել ՖԻՖԱ սկզբունքները: Դրանցից մեկի համաձայն աշխարհի առաջնությունն անցնում է հունիս-հուլիսին: Մրցաշարը ձմռանն անցկացնելու մասին խոսք լինել չի կարող»,-Բլատտերի խոսքն է մեջբերում sport-express.ru-ն:
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ ՖԻՖԱ-ն պատրաստ է քննարկել ԱԱ-200 անցկացման ժամկետը տեղափոխելու մասին հարցը՝ հղում անելով մարզիկների վրա շոգի ազդեցության մասին բժշկական հետազոտությունների վրա:

Президент ФИФА Зепп Блаттер критически отозвался об идее проведения чемпионата мира 2022 года в Катаре зимой. По его словам, об этом не может быть и речи.
“Моя главная обязанность – защищать принципы ФИФА. Один из них гласит, что чемпионат мира проходит в июне-июле. Речи о том, чтобы провести турнир зимой, быть не может”,- слова Блаттера передает sport-express.ru.
Ранее стало известно, что ФИФА готова всерьез рассмотреть вопрос о переносе сроков проведения ЧМ-2022, ссылаясь на медицинские исследования о влиянии жары на спортсменов.