ԱԺ խորհրդարանական հանձնաժողովներում քննարկվում են փոփոխությունները, որ կատարվել են ՀՀ «Արտոնագրային վճարների մասին» օրենքում, որն ուժի մեջ է մտել 2013թ. հունվարի 1-ից և ինչը դժգոհություն է առաջացրել գործարարների շրջանում: Միայն «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Թևան Պողոսյանի էլեկտրոնային հասցեով ստացվել է մոտ 500 բողոքի նամակ, հիմնականում ռիելթորներից ու ատամնաբույժներից:
Աժ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի ղեկավար Վարդան Այվազյանը հայտնել է, որ քննարկումները օրենքի լրամշակման վերաբերյալ շարունակվում են, նպատակ ունենալով թեթևացնել հարկային բեռը:
Պատգամավորները խոստացել են այնպիսի որոշում կայացնել, որը «թույլ կտա վերականգնել փակված ստոմատոլոգիական կլինիկաների աշխատանքը, հաշվի առնել պետության շահերը ու բարելավել ծառայությունների որակը»: Նրանք չեն բացառել, որ հնարավոր է գների աճ այդ կլինիկաներում ու շուկայի մոնոպոլիզացիա:
Խորհրդարանականները մշակել են «Արտոնագրային վճարների մասին» օրենքում փոփոխությունների փաթեթը, որոնք նախատեսում են մի շարք փոփոխություններ ստոմատոլոգիական գործունեության արտոնագրման ոլորտում:
2013թ. հունվարի 1-ից ըստ «Արտոնագրային վճարների մասին» օրենքի, յուրաքանչյուր կլինիկա, որն ունի 3 ատամնաբուժական աթոռ, պետք է ամսական լրացուցիչ վճարի 60-100 հազար դրամ յուրաքաչյուր աթոռի համար նախկին 20 հազարի դիմաց: Իսկ 3 աթոռից ավելի ունեցող կլինիկաները պետք է լրացուցիչ 48-հազարական դրամ մուծեն աթոռի համար:
Հունվարի 26-ին կայացած Հայաստանի ստոմատոլոգների արտահերթ նիստի շուրջ 1,3 հազար պատգամավորներ ստորագրել են երկրի նախագահին, վարչապետին ու ԱԺ խոսնակին հասցեագրված դիմումի տակ: Մասնավորապես, ստոմատոլոգներն առաջարկում են նվազեցնել արտոնված վճարի չափը մինչև 30 հազար դրամ, իչպես նաև չհարկադրել ռենտգենի և ախտորոշման ծառայությունները, ատամնատեխնիկական լաբորատորիաները, որոնք գործում են կլինիկաների կազմում:
Ատամնաբույժներն արդեն բազմիցս են բողոքել փոփոխությունների դեմ:
Տարբեր գնահատականներով Հայաստանում աշխատում է 12 հազար ատամնաբույժ: Մասնագետները գտնում են, որ հարկադրման փսփոխությունները կհանգեցնեն ատամնաբուժական ծառայությունների զգալի թանկացման և ստվերային հատվածի ավելացմանն:
Ինչ վերաբերում է ռիելթորներին, որոնք նույնպես դժգոհ են հարկային փոփոխություններից, ապա նրանց համար Վարդան Այվազյանը խոստացավ շտկում կատարել, որպեսզի ռիելթորական ընկերությունները հաստատագրված վճար չմուծեն 3 աշխատակիցների համար:
Այս ոլորտում աշխատում է շուրջ 200 ընկերություն միջինը 10-15 աշխատակիցներով, որոնց համար ըստ նոր փոփոխությունների գործատուն պետք է ամսական 60 հազար վճարի, անկախ նրա մասնագիտացումից՝ լինի դա հավաքարար, հաշվապահ կամ բրոկեր:

5 Март 2013 - 10:44 AMT
В парламентских комиссиях продолжаются обсуждения по внесенным изменениям в закон РА «О лицензионных выплатах», которые вступили в силу с 1 января 2013 года и вызвали недовольство среди предпринимателей. Только на его электронный адрес депутат от партии «Наследие» Тевана Погосяна поступило порядка 500 писем-жалоб. Среди них стоматологи и риелторы.
Глава парламентской комиссии по экономическим вопросам Вардан Айвазян сообщил, что обсуждения по доработкам на основе поступивших предложений продолжаются с целью облегчения налогового бремени.
Депутаты пообещали принять решения, которые «позволят восстановить работу закрывшихся стоматологических клиник, учесть интересы государства по линии пополнения бюджета и улучшить качество услуг». При этом они исключили возможность роста цен на предоставляемые со стороны этих клиник услуги и монополизацию рынка.
Армянские парламентарии разработали пакет поправок в закон «О лицензионных выплатах», предусматривающий внедрение ряда изменений в сфере лицензирования стоматологической деятельности.
С 1 января 2013 года, согласно закону "О лицензионных платежах", каждая клиника с числом кресел, равным трем, должна ежемесячно выплачивать дополнительно по 60-100 тыс. драмов (в зависимости от расположения клиники в столице или области) за каждое кресло против прежних 20 тыс. драмов. А клиники с числом кресел, более трех, должны выплачивать дополнительно по 48 тыс. драмов за кресло.
На состоявшемся 26 января внеочередном съезде стоматологов Армении более 1,3 тыс. делегатов подписались под обращением, адресованном президенту страны, премьер-министру и спикеру парламента. Стоматологи, в частности, предлагают снизить размер лицензионных платежей до 30 тыс. драмов, а также не облагать налогом рентгено-диагностические службы, зуботехнические лаборатории, действующие в составе клиник.
После вступления в силу законодательных поправок стоматологи неоднократно устраивали акции протеста.
По различным оценкам в Армении работает до 12 тысяч стоматологов. Специалисты считают, что изменения налогового законодательства приведут к значительному подорожанию стоматологических услуг и возможному переходу работников этих сфер «в тень».
Что же касается риелторов, которые также недовольны проводимой властями налоговой политикой, то для них Вардан Айвазян пообещал изменения, которые дают возможность риелторской компании не платить фиксированные платежи за 3 сотрудников.
В сфере работает порядка 200 компаний со средней численностью сотрудников в 10-15 человек, за которых, работодатель, фактически, сейчас должен платить 60 000 в месяц вне зависимости от его профессиональных навыков – будь то уборщица, бухгалтер или брокер.