Նպատակ ունենալով բարելավել ներդրումային միջավայրն ու խթանել ձեռնարկատիրությունը ՀՀ կառավարությունը շարունակում է հետևողական քայլերն այդ ուղղությամբ: Այսօր կայացած կառավարության նիստում հաստատվել է 2013թ. ամենամյա ծրագիրն ու իրականացմանն ուղղված միջոցառումների ցանկը:
Ավելին, կառավարության որոշմամբ Հայաստանում ներդրվում են որակի չափանիշների տեխնիկական կանոնակարգեր, ինչն համահունչ է ԵՄ հետ ազատ առևտրի մասին պայմանագրին միանալու բանակցային գործընթացի շրջանակներում ստանձնած պարտավորություններին: Ինչպես ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը կառավարության մամուլի կենտրոնում տեղի ունեցած ճեպազրույցում, մեկնարկը կլինի մանկական խաղալիքների որակի հսկողությունից:
Եվս մեկ քայլ կլինի միջազգային ճանաչում ունեցող օտարերկրյա հավատարմագրման մարմինների կողմից տրված հավատարմագրման վկայագրերի միակողմանի ճանաչման կարգի սահմանումը, ինչը կբարձրացնի Հայաստանի հեղինակությունը միջազգային շուկայում:
Երկարաժամկետ հեռանկարում նորարարություն կլինի նաև նոր հարկային նախաձեռնությունը, որ արդեն ստացել է կառավարության հավանությունը: Հաստատվել է գործարար ծրագրի շրջանակներում ստեղծված նոր աշխատատեղերի մասով հաշվարկված լրացուցիչ աշխատավարձի և դրան հավասարեցված վճարումների նվազեցման նպատակով գործարար ծրագրերի՝ հավանության արժանացման, ինչպես նաև այդ ծրագրերի շրջանակներում ստեղծված նոր աշխատատեղերի մասով լրացուցիչ աշխատավարձի և դրան հավասարեցված վճարումների հաշվարկման կարգը: Արդեն առաջիկա օրերին տնտեսվարող սուբյեկտները կարող են դիմել էկոնոմիկայի նախարարություն և ներկայացնել նոր աշխատատեղեր բացելու վերաբերյալ իրենց ծրագրերը: Դա հնարավորություն կտա տնտեսվարող սուբյեկտներին ստեղծված նոր աշխատատեղերի մասով լրացուցիչ աշխատավարձի երկամտահարկի նվազեցման համար, բայց ոչ ավելի քան 30 տոկոսով: Հարկային արտոնության համար կգործի միայն մեկ սահմանափակում՝ աշխատատեղերը պետք է բացվեն արտադրության ոլորտում, սակայն, ոչ առևտրի կամ սպասարկման:
Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ փաստորեն կառավարությունն այսօր իր վրա է վերցնում տնտեսվարողների ծախսերը՝ խթանելու համար տնտեսական աճն ու կրճատելու համար «ստվերը»:

С целью улучшения инвестиционной среды и предпринимательства правительство Армении продолжает реализовывать последовательные шаги, и на сегодняшнем заседании утвердило ежегодную программу и список мероприятий по ее реализации на 2013 год.
Более того, по решению правительства Армения приступает к внедрению системы технических стандартов качества, что созвучно с взятыми обязательствами в рамках переговорного процесса по присоединению к договору о свободной торговле с ЕС. Как сообщил министр экономики Армении на брифинге в пресс-центре правительства, старт здесь буден дан со сферы контроля качества детских игрушек.
Еще одним шагом является разрешение вопроса, касающегося порядка одностороннего признания аккредитациионных сертификатов со стороны ведущих международных сертификационных органов. Благодаря этому повыситься рейтинг Армении на международном рынке.
Одним из новшеств на пути стимулирования экономики в долгосрочном периоде является новая налоговая инициатива, которая получила одобрение со стороны правительства Армении на сегодняшнем заседании. Уже в ближайшие дни хозсубъекты смогут обратиться в Министерство экономики и представить программу, в рамках которой они намерены открыть новые рабочие места. После ее одобрения со стороны правительства, хозсубъект получит право снижения размера уплачиваемого налога на прибыль от зарплатного фонда новосозданных рабочих мест, но не более, чем на уровне 30%. Для этой налоговой льготы правительство Армении устанавливает пока лишь одно ограничение – она будет действовать для сферы производства, а не для торговли и финансового посредничества.
В связи с этим Тигран Давтян отметил, что, фактически, правительство сегодня берет на себя расходы хозсубъектов, чтобы в дальнейшем обеспечить экономический рост и сократить «тень».