Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը մշտադիտարկում է սկսել ձվի շուկայում, հասկանալու համար, թե որքանով են արդարացված գնաճի միտումները: Այդ մասին մարտի 13-ին լրագրողների հետ զրուցյում ասել է Հայաստանի հակամենաշնորհային մարմնի ղեկավար Արտակ Շաբոյանը:
Ըստ նրա, ՏՄՊՊՀ-ն հրավիրել է ձու արտադրողներին զգուշացնելու համար նրանց չխախտել մրցակցությունը և անհիմն չբարձրացնել գները: Ավելին, արտադրողներն ամեն օր զեկուցում են ՏՄՊՊՀ-ին իրենց գործունեության մասին, մասնավորապես, ծախսերի ու գնային քաղաքականության մասին, ինչը թույլ կտա մասնագետներին հասկանալ, թե որքանով է արդարացված գնաճը:
Զատկին ընդառաջ հայաստանյան շուկայում արդեն աճել է ձվի պահանջարկը: ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանի կարգադրությամբ, երեկվանից հակամենաշնորհային մարմնի աշխատակիցները մշտադիտարկում են սկսել ձվի շուկայում: Ավելի վաղ այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնել էին ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունում, որ ձվի շուկայում արդեն գնաճ է արձանագրվել՝ փաթեթավորված հավկիթների գնաճ միջինը 1-2 դրամով: Եթե նախկինում 10 ձու պարունակող 1 տուփը արժեր 660 դրամ, ապա այժմ այն կարելի է ձեռք բերել 670 դրամով: Ինչ վերաբերում է հատով ապրանքին, ապա այստեղ գնաճ դեռ չի նկատվում:
Ինչ վերաբերում է ձկնամթերքի շուկային, ապա այն նոր է ՏՄՊՊՀ համար: Ինչպես ասաց Արտակ Շաբոյանը, ՏՄՊՊՀ-ն առաջին անգամ է սկսել այն ուսումնասիրել և պարզել է, որ ձկնամթերքի շուկայում գերիշխող դիրք են զբաղեցնում «Յունիֆիշ» ր «Մասիսձուկ» ընկերությունները: Նա նաև ասաց, որ Երևանի սուպերմարկետներում արդեն որոշակի գնաճ գրանցվել է, քանի որ ձկնամթերքի պահանջարկը ևս աճել է:
Ձկնամթերքի ապրանքախմբում 2013թ. փետրվարին 2012թ. փետրվարի համեմատ արձանագրվել է 0.1%, իսկ 2013թ. հունվարի համեմատ`0.9% գնաճ:
Ինչպես նշում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, գնաճը ձկնամթերքի շուկայում հիմնականում պայմանավորված է այնպիսի ձկնատեսակների գնաճով, ինչպիսիք են չուքան («ստերլետ») և «իշխանը», որոնց գներն աճել են համապատասխանաբար 1 և 1,4 տոկոսով:
Երևանի մանրածախ առևտրի կետերում չուքայի («ստերլետ») 1կգ կարելի է ձեռք բերել 3400 դրամով, իսկ «իշխանը» 1800 դրամով: Գնաճ կարող է արձանագրվել նաև ամսվա վերջում, երբ կաճի պահանջարկը կապված Զատկի տոնի հետ:

13 Март 2013 - 08:25 AMT
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении проводит ежедневный мониторинг на рынке яиц, чтобы понять, насколько адекватны повышения цен со стороны производителей. Об этом 13 марта в беседе с журналистами сообщил глава Антимонопольного органа Армении Артак Шабоян.
По его словам, КГЗЭК пригласила производителей яиц для того, чтобы предупредить их не нарушать конкуренцию и не повышать цены необоснованно. Более того, производители предоставляют Антимонопольному органу Армении ежедневные отчеты о своей деятельности, в частности о расходах и ценовой политике, что позволит специалистам госструктуры разобраться, насколько адекватны эти повышения.
В преддверии Пасхи на рынке яиц Армении отмечен повышенный спрос. По решению председателя Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артака Шабояна, на рынке яиц республики со стоны сотрудников антимонопольного органа со вчерашнего дня проводится ежедневный мониторинг.
Ранее корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службе ГКЗЭК сообщили, что на рынке яиц республики уже зафиксировано подорожание, в частности яйца в упаковке стали стоить дороже в среднем на 1-2 драма. Если прежде пачка из 10 яиц стоила 660 драмов, то сейчас ее можно приобрести за 670 драмов.
Что же касается рынка рыбной продукции, то он является новым для ГКЗЭК. Как сообщил Аратк Шабоян, Антимонопольный орган Армении приступил к его изучению в первый раз и выявил, что доминирующее положение здесь занимают компании «Юнифиш» и «Масисдзук». Он также сообщил, что в супермаркетах столицы уже отмечено небольшое повышение цен на эту продукцию, которая также пользуется повышенным спросом в период празднования Пасхи.
В пунктах розничной торговли столицы 1 кг «Стерляди» можно приобрести за 3400 драмов, а «Форели» – за 1800 драмов. Повышение цен на рыбную продукцию будет наблюдаться в конце месяца из-за повышенного спроса в связи с празднованием Пасхи.