Մարտի 11-ին Ճապոնիայի Ֆուկուոկա քաղաքում Հայաստանի դեսպանության և «Ղարիբյան կռունկ» պարային համույթի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ բարեգործական համերգ՝ նվիրված Ճապոնիայի Տոհոկու նահանգի ավերիչ երկրաշարժի և ցունամիի երկրորդ տարելիցին, հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Միջոցառումը մեկնարկեց Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպան Հրանտ Պողոսյանի բացման խոսքով: Դեսպանը նշեց, որ 1988թ. դեկտեմբերին Հայաստանը ցնցած երկրաշարժից հետո Ճապոնիան առաջիններից մեկն էր, որ օգնության ձեռք մեկնեց հայ ժողովրդին: «Անցնելով նման սարսափելի փորձությունների միջով` հայ ժողովուրդը խորապես գիտակցում է աղետը ապրածների ցավը և ի սրտե աջակցություն է հայտնում Ճապոնիայի բարեկամ ժողովրդին»:
Հայ դասական երաժշտության կատարումներով հանդես եկան 2011թ. Ճապոնիայում հիմնված «Ղարիբյան բալետի ակադեմիայի» սաները:
Համերգի ամբողջ հասույթը փոխանցվեց երկրաշարժից և ցունամիից տուժած ծնողազուրկ երեխաներին: Միջոցառումը, որին մասնակցեց մոտ 800 հանդիսատես, լուսաբանվեց ճապոնական լրատվամիջոցներով:

Japanese city of Fukoka hosted a charity concert dedicated to the second anniversary of an earthquake and tsunami in the province of Tohoku on Monday, March 11.
The concert was initiated by the Armenian embassy and Gharibyan Krounk Dance Company.
At the event, the Ambassador of Armenia to Japan Hrant Poghosyan expressed support for the people of Japan who were among the first to help Armenia after the devastating earthquake in December 1988.
The concert featured classical Armenian music as well as performances by Gharibyan Ballet Academy students. The charity concert proceeds were donated to the victims of Tohoku earthquake and orphaned children. The event hosted 800 people, Foreign Ministry press service reported.