Վան-Երևան-Վան ուղիղ չվերթը, որը վերջապես իրողություն դարձավ, նախաձեռնողները կոչել են «Ուխտագնացության տուր»- Pilgrim: Սա Հայաստանի արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միության, USAID «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը», Հայ-թուրքական զբոսաշրջության ասոցիացիայի, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և այլ կողմերի եռամյա աշխատանքի արդյունքն է: Այդ կազմակերպությունները պատրաստ էին կոտրել թուրքական կողմի կարծրատիպերը և գործարար հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև, մի կողմ թողնելով քաղաքական գործոնը: Ավելին, կանոնավոր ուղիղ չվեթրի բացումը կնպաստի տարածաշրջանային զբոսաշրջության ու բիզնեսի զարգացմանը, իսկ Հայաստանը պատմական հայրենիքում իր ներկայությամբ ավելորդ անգամ կհիշեցնի թուրքական իշխանություններին հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտության մասին:
Վան-Երևան-Վան չվերթի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ մարտի 14-ին Երևանում երեք տասնյակից ավելի տուրիստական ընկերությունների ղեկավարների, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության, Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության, Հայաստանում ԱՄՆ–ի դեսպանատան, «Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամ»–ի,Եվրամիության հայաստանյան առաքելության և այլ կազմակերպությունների մասնակցությամբ: 1000կմ ցամաքային ճանապարհի փոխարեն, որը 20 ժամ է պահանջում, այսուհետ հնարավոր կլինի 40 րոպեում հասնել Վան ATR 72-500 եվրոպական արտադրության ինքնաթիռով, որը 68 տեղ ունի:
Չվերթը կիրականացնի Narekavan Tour ընկերությունը Borajet թուրքական ավիափոխադրողի հետ համատեղ, որը ավիափոխադրողների միջազգային ասոցիացիայի անդամ է և երաշխավորում է թռիչքների անվտանգությունը Հայաստանի քաղաքացիների համար:
Ինչ վերաբերում է վիզաներին, ապա հայաստանցի ուղևորները կարող են այն ստանալ Վանի օդանավակայանում 15 դոլարով, միաժամանակ, Վանից Հայաստան ժամանողները կկարողանան վիզաներ ստանալ «Զվարթնոց» օդանավակայանում՝ վճարելով 3000 դրամ և մնալ այստեղ 15 օր:
Առաջին չվերթը նախատեսված է ապրիլի 3-ին, հավանաբար, արդեն վաղվանից տոմսերը հնարավոր կլինի ամրագրել:
Լինելու են նաև տուրիստական ամբողջական փաթեթներ՝ 3,4 և 7 օրով, որոնց արժեքը լինելու է 180 հազար դրամից սկսած՝ ներառյալ ավիատոմսերը, սնունդը և հյուրանոցները։ Չվերթը կազմակերպել են Հայաստանյան «ՆԱՐԵԿԱՎԱՆՔ ՏՈՒՐ» և թուրքական «ԲՈՐԱ ՋԵԹ» ընկերությունները՝ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության ակտիվ աջակցությամբ։ Չվերթերը կիրականացվեն եվրոպական արտադրության ATR 72-500 օդանավերով, տևողությունը՝ 40 րոպե, հայտնում է ՀԱԳ(Գ) Մ լրատվական ծառայությունը:

Прямой рейс Ван-Ереван-Ван, который наконец-то стал реальностью, инициаторы назвали «Паломническим туром» – Pilgrim. Это результат трехлетней усиленной работы Союза промышленников и предпринимателей Армении, программы USAID «Содействие улучшению отношений Армения-Турция», Армяно-турецкой туристической ассоциации, Министерства экономики Армении и иных сторон, которые готовые сломать стереотипы турецкой стороны и без учета политического фактора наладить бизнес-отношения между Арменией и Турцией. Более того, открытие прямого регулярного рейса будет способствовать развитию регионального туризма, Армения же своим присутствием на исторической родине лишний раз сможет напомнить турецким властям о сохранении историко-культурного наследия нашей страны.
Презентация рейса Ван-Ереван-Ван прошла 14 марта в армянской столице с участием руководителей туркомпаний, замминистра экономики Армении, представителей посольства США, миссии ЕС в Армении и других гостей. Повышенный интерес к рейсу неудивителен: ведь отныне 1000 км сухопутного пути можно будет преодолеть за 40 мин на самолете европейского производства ATR 72-500 (рассчитан на 68 мест) за 40 мин вместо прежних 20 часов.
Рейс будет осуществляться армянской туркомпанией Narekavan Tour совместно с ведущим турецким авиаперевозчиком Borajet, которая является членом международной ассоциации авиаперевозчиков (IATA) и гарантирует безопасность перелетов для граждан Армении.
Что же касается виз, то пассажиры из Армении смогут получить их в аэропорте Вана за 15 долларов, одновременно, приезжающие из Вана в Армению смогут приобрести эти визы в аэропорту «Зватрноц», уплатив 3000 драмов и пробыть 15 дней.
Первый рейс запланирован на 3 апреля, инициаторы намерены сегодня на равных условиях заключить с туроператорами соглашения для перевозки пассажиров в Западную Армению, и надеются, что бронировать билеты можно будет уже завтра.
Рейс будет осуществляться в неделю 2 раза – среду и воскресенье, стоимость билета в двух направлениях составит 250 долларов США, но в первые 2 месяца будет действовать 20% скидка. Надо отметить, что руководство аэропорта «Звартноц» с пониманием отнеслось к важности открытия прямого рейса, соединяющего нас с исторической родиной, и проявило гибкую ценовую политику. Без преград и иных барьеров было получено и разрешение Главного управления гражданской авиации (ГУГА) Армении на осуществление полетов.