Վերջին շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի արժույթի շուկայում նկատվում է ազգային դրամի դանդաղ արժեզրկում: Եթե մարտի առաջին օրերին ԱՄՆ 1 դոլարի միջի շուկայական փոխարժեքը ըստ ԿԲ տվյալների տատանվում էր 409-410 դրամի սահմաններում, ապա մարտի 14-ի տվյալներով 1 դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը կազմել է 414.28 դրամ:
«Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը գտնում է, որ պետք չէ վախենալ նման փոփոխություններից, քանի որ անցյալ տարի ՀՀ ԱԺ ընտրություններից առաջ և հետո շատերը կանխատեսում էին ռիսկեր ու տնտեսության անկում, կապելով դա փոխարժեքի տատանումների հետ: «Մենք համարձակություն ունեցանք կանխատեսել դրամի կայունացում, ինչն էլ տեղի ունեցավ հունիսին»,-ասել է նա PanARMENIAN.Net- թղթակցի հետ զրույցում:
Թաթուլ Մանասերյանը հորդորեց լավատեսորեն տրամադրվել: «Տնտեսության աշխուժացման դեպքում մենք կարող ենք ակնկալել հետադարձ գործընթացը՝ դրամի արժևորումը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ»,-ասաց նա:

15 Март 2013 - 11:05 AMT
На валютном рынке Армении за последнюю неделю наблюдается медленная девальвация национальной валюты – драма. Если в первых числах марта среднерыночный курс 1 доллара США по данным пресс-службы Центробанка Армении колебался в пределах 409-410 драмов, то по состоянию на 14 марта среднерыночный курс 1 доллара США составил 414.28 драма
Руководитель исследовательского центра “Альтернатива”, доктор экономических наук Татул Манасерян считает, что не надо опасаться таких изменений, поскольку в прошлом году в предвыборной и поствыборный период в парламент Армении (6 мая 2012 год) многие прогнозировали риски и спад экономики Армении, связывая это в том числе и с колебаниями обменного курса. «Мы же посмели прогнозировать стабилизацию драма, что и произошло в июле прошлого года», – сказал он в беседе с корреспондентом PanARMENIAN/Net.
Татул Манасерян призвал с оптимизмом смотреть в будущее. «С оживлением экономики мы вправе ожидать обратного процесса (укрепления драма к долл. США)», – подчеркнул он.