Սա աշխարհահռչակ երգիչ Խուլիո Իգլեսիասի առաջին այցն է Հայաստան, «բայց այցը չէ, որ պետք է նրան ստիպի ճանաչել Հայաստանը»: Այս մասին նա ասաց այսօր՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Երբ Մոսվայի օդանավակայանից ինձ ճանապարհում էին, ասացին, որ շատ ջերմ երկիր եմ գնում, բայց ոչ թե նրա համար, որ այստեղ եղանակը տաք է, այլ որ մարդիկ շատ ջերմ են», – ասաց Իգլեսիասը, հավելելով, որ այսօր Երևանում է ու մեծ սիրով է պատրաստվում երգել այստեղ:
«Ինձ երկար տարիներ չի մնացել ապրելու և երջանիկ եմ, որ գտնվում եմ այստեղ` ճանաչելու հայ ընկերներիս երկիրը»,- ասաց նա: Երգիչը կարծում է, որ Հայաստանը մելանխոլիկ մի բան է հիշեցնում ու դա «շատ հաճելի է, քանի որ մելանխոլիկությունը խոցելիության քույրն է համարվում: Իսկ երբ անձը խոցելի է, նշանակում է, որ անձն ունի հերոսական վերաբերմունք»:
Իգլեսիասը նաև ասաց, որ շատ ընկերներ ունի, վերջին 45 տարում հազարավոր հայերի է ճանաչել, ովքեր «տարածում են ազգի մշակույթը ամբողջ աշխարհով»:
«Իմ այցը Հայաստան ոչ թե օտարի, այլ մտերիմ բարեկամի այց է։ Կծանոթանամ իմ բարեկամ հայերի հայրենիքին։ Ես երջանիկ եմ որ եկա այստեղ և մեծ հաճույքով կերգեմ»,- նշեց Իգլեսիասը։ Խոսելով հայ երաժիշտների հետ համագործակցության մասին՝ երգիչն ասաց, որ Շառլ Ազնավուրի հետ վաղեմի ընկերներ են, ու մեկ անգամ չէ, որ միասին երգել են։ Իգլեսիասը խոստովանեց նաև, որ այդքան էլ երազող մարդ չէ. «Ես իմ առջև նպատակ եմ դնում, և գնում եմ դեպի այն», հավելելով, որ, այնուամենայնիվ, հանդիսատեսին հաճախ է թվում, որ ստեղծագործող մարդիկ «մեծ երազողներ են»։
Իգլեսիասն իր համաշխարհային շրջագայությունը սկսել է փետրվարի 24-ին՝ Գվատեմալայից։ Նա արդեն այցելել է Ռուսաստան, ԱՄԷ, Ուկրաինա, Թայվան։ Նա համերգներ կունենա նաև Շանհայում, Սինգապուրում, Բրազիլիայում ու Կորեայում։

Всемирно известный певец Хулио Иглесиас впервые приехал в Армению, но не только этот визит помог ему узнать страну. Об этом певец заявил на встрече с журналистами в Ереване.
“Когда меня провожали в аэропорту Москвы, мне сказали, что я еду в очень теплую страну, но теплую не из-за погоды, а из-за людей”, – сказал Иглесиас, добавив, что с удовольствием выступит с концертом в Ереване.
“Мне осталось жить не так много лет, и я счастлив, что нахожусь здесь, что познакомился с армянскими друзьями”, – сказал он. По словам певца, у него много друзей, за последние 45 лет он узнал тысячи армян, которые распространяют армянскую культуру по всему миру. “Мой приезд в Армению – это не приезд чужака, а визит друга. Я познакомлюсь с родиной моих армянских друзей. Я счастлив, что приехал сюда”, – отметил Иглесиас.
Говоря о сотрудничестве с армянскими музыкантами, певец отметил, что они давние друзья с Шарлем Азнавуром, и не раз выступали вместе. Он также признался, что не является мечтателем: «Я ставлю перед собой цель и иду к ней». При этом он добавил, что, тем не менее, зрителям часто кажется, что творческие люди – большие мечтатели.
Хулио Иглесиас начал свое мировое турне 24-го февраля с Гватемалы. Он уже выступил в России, ОЭА, Украине, Тайване. Планируются его концерты в Китае, Сингапуре, Бразилии и Корее.