ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել «Հայաստանի Հանրապետության 2012-2025 թթ.հեռանկարային զարգացման ռազմավարական ծրագրի» նախագիծը, որին ակտիվորեն միացել են քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները: Մարտի 18-ին Երևանում տեղի ունեցավ Քաղաքացիական հասարակության ցանցի ոլորտային խմբերի ու փորձագետների նիստը, որի նպատակն է պաշտպանել հանրության շահերը ու թույլ չտալ, որ աճի արտագաղթը:
Մինչև 2025թ. հեռանկարային զարգացման իր տեսլականը ներկայացրեց «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը: Նա համաձայն չէր այն մտիք հետ, որ Հայաստանի համար գերխնդիր է բնակչության բարեկեցության, զբաղվածության աճն ու աղքատութայն կրճատումը: Այդ ամենին, ըստ նրա հնարավոր է հասնել երկրի տնտեսության հետևողական զարգացման դեպքում:
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացնում «Հայաստանի Հանրապետության 2012-2025 թթ.հեռանկարային զարգացման ռազմավարական ծրագրի» նախագիծը: Ծրագիրը նախատեսում է 2017 թ.-ին աղքատության մակարդակը երկրում հասցնել 23%-ի (2010-ի` 35.8-ի դիմաց), 2021-ին՝ շուրջ 18%-ի, իսկ 2025-ին՝ շուրջ 14%-ի: Ծայրահեղ աղքատության պարագայում Ծրագիրը նախատեսում է 2017 թ.-ին այն հասցնել 2.4%-ի (2010-ի` 3.0-ի դիմաց), իսկ 2021-2025թթ.-ին՝ շուրջ 2%-ի՝ ըստ էության լուծելով այս հիմնախնդիրը: Ծրագիրը նախատեսում է նաև անհավասարության կրճատումը երկրում և նրա առանձին տարածքային միավորների միջև: ՀԶԾ չորս գերակայություններից մեկը զբաղվածության ընլայնումն է: Մյուս երեք գերակայություններն են՝ մարդկային կապիտալի զարգացումը, սոցիալական պաշտպանության համակարգի բարելավումը, կառավարման համակարգի ինստիտուցիոնալ արդիականացումը։ Իրականացվելիք գործությունների արդյունքում ակնկալվում է ապահովել ոչ գյուղտնտեսական ոլորտում զբաղվածության ավելացման հետևյալ թիրախները՝ 2017 թվականին՝ 2011 թվականի համեմատ զբաղվածության ընդլայնում շուրջ 50 հազարով, 2021 թվականին՝ 2011 թվականի համեմատ զբաղվածության ընդլայնում 101 հազարով, 2025 թվականին՝ 2011 թվականի համեմատ զբաղվածության ընդլայնում շուրջ 157 հազարով։ Զբաղվածության ընդլայնմանը զուգընթաց, նախատեսվում է ոչ գյուղատնտեսական զբաղվածության ֆորմալության աստիճանի ավելացում, որը 2017 թ. նախատեսվում է հասցնել 78 տոկոսի, 2021 թ.՝ 81 տոկոսի, իսկ 2025 թ.՝ 83 տոկոսի՝ 2011 թ. արձանագրված 73 տոկոսի համեմատ։
Ըստ Մանասերյանի, տնտեսության հետևողական զարգացման հնարավոր կլինի հասնել ապահովելով մրցակցություն ու տնտեսական անվտանգություն, որոնք լուրջ մարտահրավերներ են Հայաստանի համար:
Մանասերյանը առաջարկում է շեշտը դնել այնպիսի ասպեկտների վրա, որոնք են հայեցակարգի մշակումը, ոչ թե երկրում տնտեսական ազատ գոտիների ստեղծման վերաբերյալ, տարածքների համաչափ զարգացման , ներքին ազատ ռեսուրսների կենտրոնացման առանձին գաղափարախոսությունների վրա: «Մեր հաշվարկներով, Հայաստանում կա մոտ 11-12 մլրդ դոլարին համարժեք ազատ միջոց»,-ասել է նա:
Ավելին Թաթուլ Մանասերյանն առաջարկում է արտոնյալ ռեժիմներ սահմանել այն ոլորտների համար, որոնք կարող են դառնալ էկոնոմիկայի լոկոմոտիվը, սակայն դեռ պետք է որոշակիացնել այդ գերակա ճյուղերի պարամետրերը: Միաժամանակ ըստ տնտեսագետի, խանդիր կա, կապված սփյուռքից եկող միջոցների կառավարման և գիտական համակարգի վերագնահատման հետ:
Թաթուլ Մանասերյանն անդրադարձավ նաև գյուաղտնտեսության ոլորտին, որտեղ այսօրվա դրությամբ բազում խնդիրներ կան: Մասնավորապես, խոսքը գնում է հողեի 60-70 տոկոսի դեգրադացիայի մասին, քանի որ իշխանությունները ժամանակին ուշադրություն չեն դարձրել, որ գյուաղտնտեսական նշանակության հողերը ենթակա են էրոզիայի:

18 Март 2013 - 08:15 AMT
Представители гражданского общества активно подключились к обсуждениям представленной Министерством финансов Армении «Стратегической программы перспективного развития на 2012-25 г.г.». 18 марта в Ереване прошло заседание представителей Сети гражданского общества и экспертов, которые намерены отстоять интересы общества и не допустить того, чтобы в Армении увеличивалось число эмигрантов.
Свое видение перспективного развития Армении до 2025 года представил руководитель исследовательского центра “Альтернатива”, доктор экономических наук Татул Манасерян. Экономист не согласен с тем, что сверхзадачей для Армении является повышение уровня благосостояния населения, занятости и сокращения бедности. Всего этого, по его словам, можно достичь за счет обеспечения последовательного развития экономики страны.
Министерство финансов Армении разработало и представило на обсуждение проект «Стратегической программы перспективного развития на 2012-25 г.г.», согласно которой уровень бедности в стране к 2025 году может сократиться до 14% против показателя в 36% в 2010 году. В частности, программой предусмотрено поэтапное сокращение бедности в стране. Так, в 2017 году этот показатель составит 23%, в 2021 году – порядка 18%. Согласно этой же программе к 2025 году в Армении будет на 157 тыс. больше занятых. Увеличение уровня занятости является одним из основных направлений программы, помимо развития человеческого капитала, улучшения системы социальной защиты и институциональной модернизация системы управления. За счет реализации последовательных шагов, закрепленных в программе, предполагается увеличить число занятых не в сельскохозяйственной сфере в 2017 на 50 000 по сравнению с 2011 годом, в 2021 году – на 101 000. Таких результатов Минфин РА планирует достигнуть за счет увеличения рабочих мест в промышленности и ожидаемого роста в строительной сфере в среднем в год на 4.5-6.5%.
Последовательного развития экономики страны, по мнению Татула Манасеряна, можно будет достичь за счет обеспечения конкуренции и экономической безопасности, которые является серьезными вызовами для Армении.
Руководитель исследовательского центра “Альтернатива” сделал свои предложения, обратив внимание на такие аспекты, как разработка концепции, а не отдельных идеологий по созданию свободных экономических зон на территории страны, проблема соразмерного развития территорий, концентрация внутренних свободных ресурсов на реализацию правительственных программ. «По нашим подсчетам в Армении насчитывается порядка 11-12 млрд долларов в драмовом эквиваленте временно свободных средств», – сказал он.
Более того, Татула Манасерян предлагает установить льготные режимы для тех сфер, которые могут стать локомотивами экономики страны, но при этом надо еще определиться с параметрами выбора таких приоритетных сфер. Одновременно, по словам экономиста, стоит задача управления средствами, поступающими из Диаспоры и переоценка научной системы.
Татул Манасерян затронул и сферу сельского хозяйства, где на сегодняшний день есть множество проблем. В частности, речь идет о деградации 60-70% земель, поскольку власти страны вовремя не обратили внимание на то, что земли сельхозназначения подвергаются эрозии.