Լրացել է «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ Ուսումնամեթոդաբանական կենտրոնի գործունեության մեկ տարին: Կենտրոնը զբաղվում է Բանկի աշխատակիցների վերապատրաստմամբ` նպաստելով վերջիններիս մասնագիտական հմտությունների զարգացմանն ու կատարելագործմանը, հայտնում է բանկի մամլո ծառայությունը: Խոսելով Կենտրոնի ստեղծման նպատակների և խնդիրների մասին` «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ Ուսումնամեթոդաբանական կենտրոնի ղեկավար Էլիզա Մհերյանը նշեց. «Առէկսիմբանկը մեծ ուշադրություն է դարձնում հաճախորդների սպասարկման որակին` փորձելով այն համապատասխանեցնել միջազգային չափանիշներին:
Սեփական ուսումնամեթոդաբանական կենտրոնի ստեղծումը նշանակալից քայլ էր տվյալ խնդրի լուծման համար: Կենտրոնի նպատակն է նպաստել բանկի աշխատակիցների մասնագիտական հմտությունների զարգացմանն ու կատարելագործմանը: Կենտրոնի խնդիրն է կազմակերպել գործնական դասընթացներ` հաշվի առնելով իրական պահանջներն ու առաջնային նպատակները: Ուսուցման մեթոդիկայում հիմնական շեշտը դրվում է աշխատանքային հմտությունների ձեռքբերման, սպասարկման տեխնիկայի կատարելագործման, աշխատակիցների կողմից բանկում ներդրվող նոր պրոդուկտների և ծառայությունների տիրապետման վրա:
Մեկ տարվա ընթացքում Կենտրոնի կողմից անցկացվել է թվով 22 սեմինար` 498 աշխատակիցների մասնակցությամբ: Այս տարի նախատեսում ենք կազմակերպել մոտ 24 սեմինար ամենաակտուալ թեմաներով: Կենտրոնն իրականացնում է նաև արտագնա ուսուցողական սեմինարներ մասնաճյուղային ցանցի աշխատակիցների համար: Կենտրոնի կարևոր գործառույթներից է հանդիսանում նաև սպասարկման որակի ստուգումը, որի արդյունքների հիման վրա մշակվում են Բանկի հաճախորդների սպասարկման որակի բարելավմանն ուղղված հետագա քայլերը:
Մրցակցությունը բանկային ոլորտում շատ խիստ է. պայքար է գնում յուրաքանչյուր հաճահորդի համար: Այսպիսով փորձում ենք մշտապես բարձրացնել մեր աշխատակիցների որակավորումը` ապահովելով ավելի որակյալ և արդյունավետ սպասարկում»:

Учебно-методологическому центру ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» исполнился год. Центр занимается профессиональной переподготовкой сотрудников, оказывая помощь в развитии и усовершенствовании их профессиональных навыков.
Говоря о целях создания Центра и его основных задачах, руководитель Учебно-методологического центра ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» Элиза Мгерян, в частности сказала: «Арэксимбанк всегда уделял большое внимание качеству обслуживания клиентов, стараясь привести его в соответствие с требованиями международных стандартов. Создание собственного Учебно-методологического центра стало своеобразным шагом в решении этой задачи».
По ее словам, Центр призван оказать помощь в развитии и усовершенствовании профессиональных навыков работников банка. Исходя из этого, задачей Центра является организация практического обучения, основанного на реальных потребностях и приоритетах. В методике обучения делается упор главным образом на получение практических навыков в работе, на совершенствование техники обслуживания, на освоение сотрудниками новых продуктов и услуг, внедряемых в банке.
За год в Центре проведено 22 семинара, в которых приняли участие 498 сотрудников банка. В этом году мы планируем провести порядка 24 семинаров на самые актуальные темы. Кроме семинаров, проходящих в Центре, мы проводим выездные обучающие семинары для работников филиальной сети. Еще одной важной функцией Центра является проверка качества обслуживания на местах.
По результатам таких проверок разрабатываются дальнейшие шаги по улучшению качества обслуживания клиентов банка. Конкуренция в банковской сфере очень жесткая, идет борьба буквально за каждого клиента, поэтому мы очень заинтересованы в постоянном повышении квалификации своих сотрудников и, как результат, в более качественном и эффективном обслуживании.