Ֆրանկոֆոնիայի միամսյակի մեկնարկի կապակացությամբ Հայաստանում գտնվող ծագումով հայ ֆրանսիացի երգչուհի Հելեն Սեգարան Հայաստանում Ֆրանսիայի Արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Անրի Ռենոյի ուղեկցությամբ ս.թ. մարտի 19-ին այցելեց Երևանի կոնյակի գործարան: Ըստ նախատեսված ծրագրի` հյուրերը այցելեցին Երևանի կոնյակի գործարանի հնացման արտադրամաս, որտեղ ծանոթացան հայկական Արարատ կոնյակի պատմությանը և արտադրական պրոցեսին:
Պատվիրակությունը կանգ առավ նաև «Խաղաղության տակառի» մոտ, որը հիմնադրվել է 2001 թվականին ի պատիվ ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահների այցի: Տակառում հնացվում է զինադադարի տարին խորհրդանշող 1994թ. կոնյակի սպիրտ: Ի դեպ, այն կոչվում է «խաղաղության», քանի որ կբացվի այն ժամանակ, երբ կկարգավորվի ղարաբաղյան հակամարտությունը: Երգչուհին գրառում կատարեց գործարանի հուշագրքում:
Հավելենք, որ այսօր Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում կկայանա Հելեն Սեգարայի համերգը: Միջոցառումը տեղի կունենա ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության բարձր հովանու ներքո, ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության աջակցությամբ:

19 Март 2013 - 15:15 AMT
Посетившая Армению в связи с началом месяца Франкофонии французская певица Элен Сегара в сопровождении посла Франции в Армении Анри Рено побывала на Ереванском коньячном заводе. Согласно предусмотренной программе делегация посетила цех выдержки Ереванского коньячного завода, где ознакомилась с историей и процессом производства армянского коньяка Арарат.
Гости остановились около «Бочки мира», которая была заложена в 2001 году по случаю визита сопредседателей Минской Группы ОБСЕ. В бочке выдерживается коньячный спирт 1994 года, символизирующий подписание перемирия. Отметим, что бочка именована «Бочкой мира», так как откроется в день урегулирования карабахского конфликта. Певица оставила также памятную запись в книге гостей ЕКЗ.
В свою очередь исполнительный директор Ереванского коньячного завода Ара Григорян подарил певице коньяк Армения, выпущенный в лимитированном количестве.