Մարտի 20-ին Երևանում պայմանագրի կնքվեց «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) միջև` «Էներգաարդյունավետության բարձրացում և ՓՄՁ-ների ֆինանսավորում» ծրագրի շրջանակներում, որով ՎԶԵԲ-ը Ամերիաբանկին 12 մլն դոլար կհատկացնի ՓՄՁ ու վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորման համար: Համապատասխան փաստթուղթը ստորագրեցին ՎԶԵԲ-ի Երևանի գրասենյակի տնօրեն Վալերիու Ռազլոգը և Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Ինչպես հայտնել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ղեկավարը, հատկացված միջոցներից 9 մլն դոլարն ուղղվելու է Հայաստանի փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության ֆինանսավորմանը, իսմ մնացած 3 մլն դոլարը՝ վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորմանը: Այս անգամ վարկային միջոցները հասանելի կլինեն նաև ֆիզիկական անձանց, որոնք ցանկանում են օգտագործել էներգախնայողության միջոցները:
Արտակ Հանեսյանը հայտնեց նաև, որ վարկային միջոցները կտրամադրվեն նաև դրամով, ինչը թույլ կտա խուսափել տնտեսվարողներին արժութային ռիսկերից, 5 տարի ժամկետով, ընդ որում դրամով վարկերը կհատկացվեն սկսած տարեկան 12 տոկոս տոկոսադրույքով:
ՓՄՁ զարգացումը Ամերիաբանկի 2013թ. ռազմավարության առանցքային ուղղություններից մեկն է: «Մենք հավակնոտ ծրագրեր ունենք՝ ավելացնել ՓՄՁ պորտֆելը 70 տոկոսով և դա իրատեսական է»,-հայտարարել է բանկիրը: Ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ բանկի վարկային պորտֆելը ՓՄՁ գծով գերազանցում է 100 մլրդ դրամը, ինչը կազմում է բանկրի ընդհանուր վարկային պորտֆելի 16 տոկոսը: Իրականացվող քայլերի արդյունքում այդ տեսակարար կշիռը հասնում է 19 տոկոսի:
Անդրադառնալով ՓՄՁ զարգացման հեռանկարներին երկրում՝ Արտակ Հանեսյանը առանձնացրեց մի քանի խնդիրներ՝ ՓՄՁ սուբյեկտների կողմից հաշվետվությունների ներկայացման որակն ու կուլտուրան համապատասխան գիտելիքների բացակայության պատճառով, ինչը թույլ կտար բանկերին առավել արագ կողմնորոշվել վարկերի տրամադրման հարցում, արժութային ռիսկերի առկայությունը տնտեսվարողների համար, ինչպես նաև գրավի գնահատման գործընթացը: Վերջին հարցում բանկիրը խոստացավ առավել «մեղմ» մոտեցում դրսևորել:
Ինչ վերաբերում է վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորմանը, ապա հայկական տնտեսության այս հատվածում բանկն առաջատար դիրքերում է, մասնավորապես, ՀԷԿ-երի վարկավորման գծով:
Ըստ Հանեսյանի, ընդհանուր առմամբ, այս երկու ուղղությունների ֆինանսավորման համար բանկին արդեն հաջողվել է շուրջ 200 մլն դոլար ներգրավել:
Իր հերթին Վալերիու Ռազլոգը կարևորեց վարկային համաձայնագրի կնքումը, քանի որ աջակցությունը մասնավոր հատվածին ի դեմս ՓՄՁ-ների և կայուն էներգիայի զարգացումը երկրում առաջնային են Հայաստանի առումով ՎԶԵԲ ռազմավարության մեջ: Նա նաև հույս հայտնեց, որ երկրի իշխանությունները կշարունակեն վարել երկրում բարենպաստ ներդրումային մթնոլորտի ձևավորմանն ուղղված քաղաքականությունը, ինչը թույլ կտա լավ հնարավորություններ ստեղծել ու առավել մատչելի դարձնել վարկերը ՓՄՁ-ների համար:

20 Март 2013 - 09:49 AMT
20 марта в Ереване состоялась официальная церемония подписания кредитного соглашения, по которому Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) предоставит армянскому ЗАО «Америабанк» 12 млн долларов на финансирование малого и среднего бизнеса (МСБ), а также возобновляемой энергетики. Соответствующий документ подписали председатель директората – генеральный директор ЗАО «Америабанк» Артак Анесян и глава Ереванского офиса EBRD Валериу Разлог.
Как сообщил глава ЗАО «Америабанк», из выделенных средств 9 млн долларов будет направлено на кредитование МСБ, а остальные 3 млн долларов – на кредитование возобновляемой энергетики, причем кредитные средства на этот раз будут доступны и физическим лицам, желающим использовать средства энергосбережения.
Артак Анесян также сообщил, что кредитные средства будут предоставляться и в драмах, что позволит избежать валютных рисков для хозсубъектов, сроком на 5 лет, при этом в драмах кредиты будут выдаваться начиная с 12% годовых.
Надо отметить, что развитие МСБ является одним из ключевых направлений в стратегии ЗАО «Америабанк» на 2013 год. «У нас амбициозные планы: увеличить кредитный портфель МСБ на 70%, и это реалистично», – заявил банкир. По его словам, на сегодняшний день кредитный портфель банка по линии МСБ превышает 100 млрд драмов, что составляет 16% от общего кредитного портфеля банка. В результате же реализуемых шагов эта удельная доля достигнет 19%.
Говоря о перспективах развития МСБ в стране, Артак Анесян выделил несколько основных проблем: качество и культура предоставления отчетностей со стороны субъектов МСБ из-за отсутствия соответствующих знаний, что позволило бы банкам быстрее определиться с выдачей кредитов, наличие валютных рисков для хозсубъектов, а также процесс оценки залога, в последнем аспекте банкир пообещал, что будет проявлена «мягкость».
Что же касается финансирования возобновляемой энергетики, то в этом сегменте армянской экономики банк занимает лидирующие позиции, в частности, по линии кредитования ГЭС.
В целом же, по словам Анесяна, для финансирования этих двух направлений, банку уже удалось привлечь порядка 200 млн долларов.
В свою очередь Валериу Разлог придал важность подписанному кредитному соглашению, поскольку содействие частному сектору в лице МСБ и развитие стабильной энергии в стране являются приоритетными в стратегии EBRD для Армении. Он также высказал надежду, что власти страны будут продолжать проводить политику по улучшению инвестиционного климата в стране, что позволит создать лучшие возможности и повысит доступность кредитов для представителей МСБ.