2014 թվականից ի վեր Հայաստանում կգործի պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգ և շուրջ 270 000 քաղաքացիների համար պետք է մատչելի լինի տեղեկատվությունն անձնական հաշիվների մասին: Այդ կապակցությամբ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, բացելով կառավարության նիստը, ասել է, որ քաղաքացիների կողմից կառավարության հասցեին բողոքներ են ստացվում այն մասին, թե ինչ չափով նրանք կկարողանան օգտվել նույնականացման քարտերից տարբեր ծառայություններ ստանալու համար: Մասնավորապես, խոսքը գնում է նրա մասին, որ, օրինակ, բանկերում ու նոտարական գրասենյակներում քարտից բացի գործարք կնքելից նաև անձնագիր են պահանջում:
Ինչպես հայտնել է ոստիկանության պետի տեղակալ Արթուր Օսիկյանը, այսօրվա դրությամբ նույնականացման քարտի հայտ է ներկայացրել 64 000 քաղաքացի, ստացել է քարտը 62 000-ը: Ավելին, ըստ ՀՀ «Նույնականացման քարտերի մասին օրենքի», քարտը հավասարազոր է անձնագրին:
Իր հերթին կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը պարզաբանել է, որ խնդիրն այն է, որ շատ կազմակերպություններ չեն տեղադրել քարտերից տեղեկատվություն ստացող սարքեր, իսկ բանկերի դեպքում անհրաժաշտություն է առաջանում ճշտելու հաճախորդի բնակության վայրը:
Այնուամենայնիվ, ինչպես հավաստիացրել է աշխատանքի ու սոցհարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը, այսօրվա դրությամբ հանրապետությունում կա քարտ «ճանաչող» սարքերի անհրաժեշտ քանակություն, մնում է դրանք տեղադրել

21 Март 2013 - 07:36 AMT
С 2014 года в Армении будет действовать обязательная накопительная пенсионная система, и порядка 270 000 граждан должны иметь возможность к доступу информации о освох персональных счетах.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян, открывая заседание правительства, сказал, что со стороны граждан в адрес правительства поступают жалобы о том, насколько они смогут пользоваться идентификационнями картами для получения разных услуг. В частности, речь идет о том, что, например, в банках и нотариальных конторах помимо карты для оформления сделки требуют паспорт.
Как сообщил замначальника Полиции Артур Осикян, на сегодняшний день заявки для получения идентификационной карты подали 64 000 граждан, получили карты – 62 000. Более того, законом РА “Об идентификационных картах” закреплено, что она является полность- равносильной паспорту.
В свою очередь глава администрации правительства Давид Саргсян поянил, что проблема в том, что многие организации не установили аппараты считывания информации с карт, а в случае банков возникает необходимость в уточнении места жительтсва клиента.
Тем не менее, как заверил министр труда и соцворосов Артем Асатрян, на сегодняшний день в республике есть необходимое количество картридеров – остается их установить.