Մարտի 16-ին Եգիպտոսի հայ համայնքը նշեց մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 110-ամյակը: Համերգին մասնակցեց նաև «Արաքս» երգչախումբը Միհրան Գյոզալյանի ղեկավարությամբ:
Երգչախումբը կատարել է Խաչատրյանի երգչախմբային ստեղծագործությունները, ինչպես նաև Միհրան Գյոզալյանի խոսքերով գրված երգեր: Ցուցադրվել է փաստագրական ֆիլմ: Հայ համայնքի կազմակերպած համերգը բաց էր հանրության համար:
«Արաքս» երգչախումբը հիմնվել է Կահիրեում 1990 թվականին, այն ժամանակ այն կոչվում էր «Զվարթնոց»: Միհրան Գյոզալյանը ստանձնեց երգչախմբի ղեկավարությունը 2003-ին:
Այսօր Եգիպտոսի հայ համայնքը փոքրաթիվ է՝ 6000 մարդ, որոնց մեծ մասը Եգիպտոսի քաղաքացիություն ունի, գրում է եգիպտական Al-Ahram թերթը:

В субботу, 16 марта, армянская община в Египте отметила 110-летие великого армянского композитора Арама Хачатуряна. В концерте, прошедшем в школе Нубарян в Гелиополисе, принял участие хор «Аракс» под руководством Миграна Газеляна.
Хор исполнил хоровые произведения Хачатуряна, а также песни на музыку композитора со стихами Миграна Гезаляна. На мероприятии был показан документальный фильм. Концерт, организованный армянской общиной был открыт для публики.
Хор «Аракс» основан армянской епархией Каира в 1990 году, тогда у хора было название «Звартноц». Мигран Гезалян стал руководителем хора в 2003 году и сейчас находится под патронажем главы Армянской епархии епископа Ашота Мнацаканяна.
По оценкам, сегодня армянская община в Египте не превышает 6000 человек, проживающих в Каире и Александрии. Большинство из них имеют египетское гражданство, пишет египетская газета Al-Ahram.